Youtube Kanalınıza Telifsiz Video Oluşturmak | WorldNet Bilişim
Kapat

Youtube Kanalınıza Telifsiz Video

Anasayfa İnternet Youtube Kanalınıza Telifsiz Video
youtube-gears

Youtube Kanalınıza Telifsiz Video Oluşturmak

YouTube söz konusu olduğunda, telif hakkı kanunu bir video oluşturucunun en büyük kâbusu olabilir. Başka biri tarafından çekilmiş görüntüleri kullanabilir misin? Popüler bir sanatçı tarafından bir şarkıyı kapatabilir veya parodi yapabilir misiniz? YouTube videonuza telif hakkıyla korunan materyalleri dâhil etmek ne zaman ve ne zaman kullanılmalıdır? Kurallar, adil kullanım ve telif hakkı yasaları söz konusu olduğunda YouTube’la ilgili olduğu için genellikle bulanık oluyor, kafa karıştırıcı olabilir. Umarım bu yazı, adil kullanıma ve YouTube’a yönelik eksiksiz kılavuzumuz, karışıklığı biraz ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Telif hakkı ve adil kullanımla ilgili bazı yaygın mitler konusuna değindiğimiz, tam olarak adil kullanımın ne olduğunu bulmak ve telif hakkıyla korunan malzemelerin kullanımının adil kullanım kapsamında olup olmadığını nasıl anlayacağımızı tartıştığımız için okumaya devam edin.

Daha fazla okumadan önce, bu bilginin sadece genel rehberlik ve yasal tavsiye olarak alınmaması gerektiğini belirtmek önemlidir. Adil kullanım kanununun özel durumunuzla ilgili olarak yüzde yüz emin değilseniz, o zaman bir avukata danışmalısınız. Adil Kullanım Hakkında Bir Hukuk Uzmanı videoda Fair Use Project’in yönetici direktörü Anthony Falzone ve yardımcı yönetmen Julie Ahrens, YouTube ile ilgili olarak adil kullanımla ilgili soruları vardı. Biz de sizler için bu soruları cevapladık.

Adil Kullanım Nedir?

Adil kullanımın ne olduğu konusunda harika bir açıklama “Bir dizi kısıtlama olarak telif hakkını düşünürseniz, adil kullanım bir dizi istisnadır. Telif hakkıyla korunan materyalleri belirli şekillerde kullanma hakkınızı korur ve önemsiz bir teknik değildir – bu telif hakkı pazarlığının önemli bir parçasıdır. Telif hakkı sahiplerine içeriklerinin sınırsız kontrolünü vermeyiz – insanların telif hakkıyla korunan içeriğe izinsiz olarak erişebilecekleri çeşitli kullanımlar ve şeyler koruruz. Ve adil kullanım, her şeyden öte, telif hakkı tekelinde hangi şeyleri kazandığımızı ve insanların izinsiz olarak yaptıklarına izin vermemizi sağlayan bir dizi faktör ve değerlendirmedir ” diyor Youtube kuralları.

İlginizi çekebilir  Sms Mesajlarının Sonundaki Kodlar Ne İşe Yarıyor ?

 

Sorulacak 4 Soru

Telif hakkıyla korunan materyal kullanımınızın adil kullanım doktrini kapsamında olup olmadığını belirlemeye çalıştığınızda, sormak isteyeceğiniz dört temel soru vardır:

 

  1. Telif hakkıyla korunan içerikle ne yapıyorsunuz?

İçeriğiyle son derece dönüştürücü bir şey yapıyorsanız, o zaman adil kullanım doktrini altında daha fazla alana sahip olacaksınız. Orijinal içerik oluşturucunun söylemeye çalıştığı şeyden oldukça farklı bir şey söylüyorsanız, daha fazla karşılaşma olasılığınız vardır.

 

  1. Kullandığınız telif hakkıyla korunan içeriğin yapısı nedir?

    Yaratıcı ya da kurgusal içeriğin (örneğin, bir film ya da çizgi film) kullanılması, daha az yaratıcı, hayali olmayan materyale göre adil kullanım altında daha az sıklıkla izin verilir.

    3.Orijinal içeriği ne kadar kullanıyorsunuz?

Makul bir miktar kullanmaya dikkat etmelisiniz. Noktanızı almak için ihtiyacınız olduğu kadar telif hakkıyla korunan içeriğe sahip olmanız yeterlidir.

 

  1. İşiniz orijinalin yerine geçecek mi?

Videonuz orijinalden görünüm veya satış alacaksa, adil kullanım kapsamında olma olasılığı daha az olacaktır. Ek olarak, telif hakkı sahiplerinin istismar etme hakkına sahip olduğu pazarları kaplayan iş oluşturmamalısınız.

Telif hakkı alınmış bir çalışmayı kullanmadan önce kendinize şu dört soruyu sorun. Hepsine iyi cevaplar veriyorsanız ve içeriği kullanımınızı haklı çıkarırsanız devam edin. Emin değilseniz bir avukata danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.