Wordpress Resim Sıkıştırma (WP Smush) | WorldNet Bilişim
Kapat

WordPress Resim Sıkıştırma (WP Smush)

Anasayfa Web Site WordPress Resim Sıkıştırma (WP Smush)
wordress-resim-sıkıştırma-wp-smush

Web sitenizin açılış hızını, sitenizde bulunan resimler doğrudan etkilemektedir. Resim sıkıştırma işlemi yapılmamış bir web sitesinin açılış hızı normalden daha düşük olduğu için web sitenize gelen ziyaretçileriniz web sitenizin yavaş açıldığını deneyimlediği taktirde web sitenizi hemen terkedecektir.  Bu da web sitenizin hemen çıkma oranını yükselterek web sitenizin Google‘nin gözünde değer kaybetmesine neden olacaktır. Tüm bunları yaşamamak için ise web sitenizde bulunan resimler için sıkıştırma işlemi yaparak resimlerinizin dosya boyutlarını küçülttüğünüz taktirde, web sitenizin toplam dosya boyutu da düşecektir ve web siteniz daha hızlı açılacaktır.

Web sitesinde WordPress alt yapısı kullananlar için WP Smush eklentisi ile resim sıkıştırma işlemini basitçe nasıl yapacağınızı adım adım gösteriyoruz.

wordpress-resim-sıkıştırma-wp-smush

Web sitenizin admin paneline giriş yaptıktan sonra, sol kısımda bulunun menüden Eklentiler > Yeni Ekle kısmına tıklayarak, sağ üst köşedeki arama kutucuğuna”WP Smush” yazın. Karşınıza çıkan eklentilerden “Smush ımage compression and optimization ” eklentisini, yanında bulunan hemen yükle butonuna tıklayarak kurun.

 


 

wordpress-resim-sıkıştırma-wp-smush-3

Eklenti kurulumu tamamlandıktan sonra sol kısımdaki menüden Ortam seçeneğinin altına Wp Smush adına bir seçenek eklenecektir.  Wp Smush  seçeneğine tıkladığınız anda, Wp Smush eklentisinin yönetim paneline erişmiş oluyorsunuz. Web sitenizde bulunan tüm resimleri tek bir seferde sıkıştırmak için, ortada bulunan toplu sıkıştırma butonuna tıklamanız yeterli. Sıkıştırma süresi ise, web sitenizde bulunan resim adetine ve resmin boyutuna göre değişiklik gösterebilir.

Resimlerinizin sıkıştırılma işlemi tamamlandıktan sonra ise, sıkıştırılan, sıkıştırılmayan ve sıkıştırmanız gereken toplam kaç adet resim olduğunu, ve tüm sıkıştırma işlemlerinin sonucunda mb(megabyte) ve %(yüzdelik) cinsinden ne kadar kazanç sağladığınız, sağ kısımdaki istatistikler kısmında  gösterilmektedir.

Peki Resimler Tek Tek Nasıl Sıkıştırılır ?

wordpress-resim-sıkıştırma-wp-smush-4

Resimleri tek tek sıkıştırmak için ise, sıkıştırmak istemiş olduğunuz görselin üzerine tıklayarak, sağ kısımdaki bölümden şimdi sıkıştır butonuna tıklamanız yeterlidir.

İlginizi çekebilir  Web Site Hız Testi Nasıl Yapılır ?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.