Windows 7 Nedir? Özelikleri Nelerdir? | WorldNet Bilişim
Kapat

Windows 7 Nedir? Özellikleri ve Sistem Şartları Nelerdir?

Anasayfa Teknoloji Windows 7 Nedir? Özellikleri ve Sistem Şartları Nelerdir?
windows-7

Windows 7 Nedir

Windows 7 Microsoft tarafından oluşturulan bir işletim sistemidir. Kişisel bilgisayarlar, işyeri bilgisayarları, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve Tablet bilgisayar kullanılan üzere tasarlanmıştır. Bu sistemin 2007 yılında tasarlanmaya başlandığı bilinmektedir. Ama tam çıkış tarihi son açıklamalara göre2009. Windows 7 adının bu 2007 tarihinden geldiğini düşünenlerin sayısı bir hayli fazladır. Ama gerçek bu değildir. Aslında buradaki 7 sürümünü ifade etmektedir. Windows 7’de Ultimate sürümü de mevcuttur. Profesyonel sürümden farkı ise BitLocker sistemi ile veri koruma olanağı sağlaması. Ayrıca ağ seçenekleri de profesyonel sürümünden bir hayli fazladır.

Windows 7 Özellikleri

Windows 7 özellikleri itibariyle bilgisayarınızı çok daha hızlı hale getirecektir. Bilgisayarınız çok daha hızlı başlatılıp çok daha hızlı kapatılabilecek. Windows 7 sayesinde bilgisayarınız çok daha verimli ve çok daha hızlı bir hal alacak. Ayrıca yüksek güvenlik sistemleri ile kullanıcılarını ve bilgilerini de korumak konusunda da bir hayli başarılıdır. Bunun yanı sıra Windows 7 sayesinde daha uzun pil ömrü sağlanır ve zaman konusunda da kullanıcılarına avantaj sağlar. Diğer bir avantajı ise çoklu temas teknolojisi ile kullanıcılarına istediği dosyaya ve verilere tek  tuş ile ulaşma imkanı tanımaktadır.

Windows 7 Sistem Şartları

Bilgisayarınız Windows 7 sistemi ile rahatlıkla çalışması için belirli şartları vardır. Bu şartlara sahip olmayan bilgisayarlar Windows 7 sistemine uyumlu olarak çalışamaz. Bu sistemin çalışması için en az 1 Ghz işlemci ve 1 Gb ram gerekmektedir. En az 32 bit işlemci olmadan Windows 7 sistemi çalışmaz. Ayrıca sistemin çalışabilmesi için en az 16 gb hafızaya ihtiyaç vardır. Sistem için ayrıca ekran kartına da ihtiyaç vardır. Ekran kartı ise minumum 128 Mb olmalıdır. Eğer XP Mode kullanacaksanız biraz daha gelişmiş özelliklere ihtiyaç vardır. İşlemci Intel veya AMD serisilerinden olup 1 Ghz dan az olmamalıdır. En az 32 bit işlemci gerekmektedir. Gerekli Ram en az 2 Gb olmakla beraber hafıza için 32 bit işlemcilerde 16 Gb, 64 bit işlemcilerde 20 Gb boş alan gereklidir. Ekran kartı ise WDDM 1.0 veya Directx 9 destekli olmalıdır.

İlginizi çekebilir  IP Adresi Nedir? Neden IP'ye İhtiyaç Duyulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.