Windows 10 Nedir? Sürümleri Nelerdir? | WorldNet Bilişim
Kapat

Windows 10 Nedir? Sürümleri Nelerdir?

Anasayfa Teknoloji Windows 10 Nedir? Sürümleri Nelerdir?
indir

Windows 10 Nedir

Windows 10 bir işletim sistemidir. Microsoft tarafından geliştirilen Windows 10, Windows NT ailesinin 10.0 sürümüdür. Windows 8 modelindeki aksaklar giderilerek oluşturulan Windows 10 özellikle başlat menüsünde yaptığı değişiklikler ile dikkat çekmektedir. Ayrıca masaüstü tercihlerinde çeşitli değişiklikler ile 3 boyutlu bir sanal ortam yaratan Windows 10 kullananları kendine hayran bırakan bir sürümdür. Windows 10 ilk çıktığında sürümü 6.4 iken sürüm numarası 21 Ocak 2015 tarihinde 10.0 gibi yüksek bir rakama ulaştı. Piyasa tam olarak çıktığı tarih ise 29 Temmuz 2015. Windows 10 bilgisayarlarda, tabletlerde, telefonlarda ve Xbox gibi çeşitli platformlarda kullanılabilir. Gittikçe kullanıcı sayısını arttıran Windows 10 dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinden biri.

Windows 10 Sürümleri Nelerdir

Windows 10’un bir sürü sürümü bulunmaktadır. Bunların çok kullanılanlarından bazıları ise Windows 10 Home, Windows 10 Home Single Language, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 10 Mobile. Bunların bazı özellikleri ise şunlardır:

Windows 10 Home: Daha çok bilgisayar ve tabletlerde kullanılan Windows 10 Home en çok kullanılan Windows 10 sürümlerinden biridir. Daha çok ev gibi ortamlardaki kullanıcılar için üretilmiştir. İçerisinde pek fazla kurumsal özellikler yer almaz.

Windows 10 Home Single Language: Bu sürüm aslında Windows 10 home sürümü ile aynı özelliklere sahip. Tek farkı dilin değiştirilememesidir. Ancak çeşitli yöntemler ile bu dil seçeneği değiştirilebilmektedir. Ancak tamamen bir değişiklik yapılması mümkün değildir.

Windows 10 Pro: Bu sürüm Windows 10 Home sürümüne benzer bir sürümdür. Aradaki farklardan biri çeşitli iş ve kurumlar için tasarlanmış bulunmaktadır. Daha çok orta dereceli işletmeler ve kurumların kullandığı bir sürümdür.

Windows 10 Enterprise: Kurumsal yapılar için tasarlanmış bir sürüm olan Windows 10 Enterprise yüksek dereceli işletmeler oldukça ideal bir sürümdür. Aslında Windows 10 Pro sürümünün özelliklerinin hepsine sahiptir. Sadece geniş BT yapıları için çeşitli avantajlar sağlayan birkaç değişiklik yapılmıştır.

İlginizi çekebilir  Lazer Epilasyon Teknolojisi

Windows 10 Education: Bu sürüm daha çok eğitim kurumları için tasarlanmıştır. Özellikle okullar için büyük avantajları vardır. Windows 10 Enterprise sürümünün bütün özelliklerine sahiptir.

Windows 10 Mobile: Daha çok mobil cihazlar için tasarlanmıştır. Diğer sürümlerden farkı ARM tabanlı işlemciler ile de çalışabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.