VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız? | WorldNet Bilişim
Kapat

VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

Anasayfa Teknoloji VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?
vpn

Sniffer adı verilen yazılımı hiç duydunuz mu? Sniffer (Paket çözümleyicisi) iki bilgisayar arasında var olan veri akışını yakalamaya ve bu verileri okumaya yarayan bir yazılımdır. Siber saldırganlar bu yazılımı gözetlemek, verileri çalmak ve hatta kimlik hırsızlığı için kullanırken beyaz şapkalı bilgisayar korsanları bir ağın ne kadar güvenli olduğunu görmek için bu yazılımlardan yararlanırlar.

Paket çözümleyicileri söz konusu olduğunda şifrelenmeyen veriler büyük bir tehlike altındadır çünkü tarayıcıdan gelen veriler güvende ve gizli değildir. Wi-Fi ağları üzerinden akan şifresiz verileri gizli ve güvende tutmak için VPN kullanabilirsiniz.

VPN Nedir?

Sanal Özel Ağ, kısaltılmış adı ile VPN kriptolanmamış ağ üzerinde bilgisayarınızın verilerini kriptolayan ve verilerinizi güvende ve gizli tutmanıza yarayan bir teknolojidir. Birçok VPN programı verilerinizi güvende tutmak için kendine özel kriptografi algoritmaları kullanır. Örneğin, evden çalışırken ofisinize bilgi göndermeniz gerekebilir. Şirketinizin ofis ağı güvenli olabilir fakat sizin ev ağınız güvenli olmayabilir. Bu gibi bir durumda VPN ile kendi verilerinizi koruyabilirsiniz. VPN ile uzaktaki ağlara istediğiniz lokasyondan bağlanabilirsiniz.

VPN programlarından seyahat ederken de yararlanabilirsiniz. Bilgisayarınız ya da akıllı telefonunuzdan otel, kafe veya havaalanı gibi yerlerdeki şifresiz olan Wi-Fi ağlarına bağlanırken verilerinizi güvenli olup olmadığını bilmediğiniz bir ağa yayarsınız. Bu yüzden özellikle seyahat halindeyken ve şifresiz olan Wi-Fi ağlarına bağlanırken VPN kullanarak verilerinizi şifreleyebilir ve gizli tutabilirsiniz.

VPN, internete girmek için kullandığınız cihaz ve internet arasında bir koruma görevi görür. VPN programları kullandıkları tünel protokolleri ile siber saldırganların ve internet servis sağlayıcısı gibi üçüncü partilerin özel mesajlarınıza, internet geçmişinize, ödeme bilgilerinize ve gerçekleştirdiğiniz dosya ve belge indirmelerine bakmasını engeller.

VPN temel olarak güvenlik ve gizlilik sağlarken bir yandan da sınırsız internete erişim sağlar. VPN bir internet kullanıcısının bütün internet aktivitelerini şifreler ve kullanıcının ziyaret ettiği web siteler Güvenli Soket Katmanı (Secure Sockets Layer-SSL) sertifikasına sahip olmasa bile bilgisayardan gönderilen bütün veri ve bilgiler şifreli bir şekilde karşı tarafa ulaşır. Bunu yaparken kullanıcı aynı zamanda VPN sağlayıcısının sunucuları üzerinden iletişime geçtiği için IP adresi değişir ve sanal olan konumu gizlenir. Bu sanal konum değişikliği bireyin sınırsız internete erişmesini sağlar. Bu kapsamda, sınırsız internet erişime engelli web sitelere erişmenin yanında coğrafik konumdan dolayı erişim sağlanamayan içeriklere de erişebilmek demektir. Ayrıca bazı VPN programları sınırsız bant genişliği gibi bir özellik de sağlar. Sınırsız bant genişliği demek bilgisayarınızın gönderip aldığı verilerin bir kotaya sahip olmaması demektir. Bu şekilde internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan internet kotanızı aşmanız ve internetinizin hızının düşmesinin sonucunda gerçekleşen yavaş internet deneyiminden kurtulabilir, VPN sunucusunun sağladığı sınırsız bant genişliği ile hem istediğiniz içeriklere ulaşabilir hem de verilerinizi gizli ve güvende tutabilirsiniz.

İlginizi çekebilir  Ekran Koruyucu Ne İşe Yarar ? İşte Tarihi Gerçek

Neden VPN Kullanmalısınız?

İnternete bağlanılan andan itibaren çevrimiçi birçok çeşitli veri yarattığımızın birçoğumuz farkında değiliz. Daha da kötüsü bu verileri ele geçirmek isteyen siber saldırganlar olduğunun bilincinde olmamız. Bilgisayarınızı ya da akıllı telefonunuzu nerede kullanıyor olursanız olun verilerinizi ele geçirmek ve bu veriler üzerinden finansal olarak çıkar sağlamak isteyen siber saldırganlar günümüzün en büyük problemleri arasında. VPN kullanarak internet üzerinde seyahat eden verilerinizi gizli ve güvende tutabilirsiniz. Öncelikle şirketler tarafından şirket ağı üzerinden akan veri ve bilgileri korumak için kullanılan VPN teknolojisi günümüzde aldıkları uygulama halleriyle bir kurulum sonrası sadece aktifleştirilerek kullanılabiliyor. İnternet bağlantınızı güvence altına almak için VPN kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.