Televizyon İzlemenin Zararları Nelerdir?WorldNet Bilişim | WorldNet Bilişim
Kapat

Televizyon İzlemenin Zararları Nelerdir?

Anasayfa Teknoloji Televizyon İzlemenin Zararları Nelerdir?
tv-izlemenin-zararları

Televizyon her evde olan eşyalardan biridir. Hatta çoğumuz için buzdolabı, çamaşır makinesi gibi önemli bir eşyadır. Bunun sebebi aslında televizyonun insanı bağımlı hale getirmesidir. Örneğin bir dizi takip ediyorsak kafadan yattık demektir. Özet ve reklamları ile bir dizi yaklaşık 4 saat kadar sürüyor. Yani sırf bir dizi için gününüzün 6 da 1’ini feda ediyorsunuz. Gündüz kuşağı, haber programları dizi tekrarları vs derken günümüzün nerede ise yarısı televizyon karşısında geçebiliyor. Bu da sizi televizyon bağımlısı haline getiriyor. Televizyon aslında hoş vakit geçirmek için tasarlanmış çeşitli yayınlar yapan bir eşyadır. Zararı aslında yoktur. Daha doğrusu zarar vermesine sebep olan biz insanlarız. Her şeyin azı karar çoğu karar demiş atalarımız. Televizyon da tam da bu yüzden zararlı hale geliyor. Televizyon zararlarını tek tek incelmek gerekirse bunlar da aslında yanlış kullanımdan dolayı kaynaklanmaktadır.

Eğer bütün gün televizyon başında vakit geçirirseniz bağışıklık sisteminiz zarar görür. Hatta yayılan ışınlardan dolayı belirli bir zaman sonra bu bozulan bağışıklık sistemi kansere dahi yol açabilmektedir. Ayrıca çok fazla televizyon izleyen insanlarda ruhsal olarak dengesizlik de başlayabilir. Ergen tavırları diye tabir ettiğimiz bir çok davranış televizyon yüzünden artmaktadır. Bu da erken ergenliğe yol açmaktadır.

Özellikle çocuklarda görülen çok görülen televizyonun bir zararı da televizyonda gösterilen şiddet gibi bazı kötü durumlara özenme alışkanlığıdır. Neredeyse her dizi ve filmde şiddet, cinsellik, tartışma gibi konular var. Bunları izleyip havalı bulan kişiler de taklit yoluyla bu davranışları göstermeye çalışıyor. Bu da insanları yanlışa özendirmek oluyor. Gariptir ki insanlar da daha çok böyle şeyleri izliyor. Normal programların izlenme oranı çok düşükken bu tarz şiddet ve cinsellik gibi konuları içeren yapımlar daha fazla izleniyor. Bu da senaristlere hikayeye bu tarz olumsuz durumları ekleme olanağı sunuyor. Bunların önüne çocuk yaşta iken geçilmesi gerekmektedir. Çocukların şiddet gibi kötü temaları içeren çizgi filmler yerine zeka düzeylerini arttıracak çeşitli programlara yönlendirilmeleri gerekmektedir.

İlginizi çekebilir  Samsung Galaxy Serisinin En Güçlüsü: Note10

Çok fazla televizyon izlemek bireyin uyku düzenini bozar. Ayrıca görme bozukluğu, dikkat dağınıklığı, unutkanlık gibi çeşitli sorunlar da yaratabilir. Bireyin düşünmesine engel olur. Bilinci kullanıldığı zaman insanları eğiten ve hoş vakit geçirmesini sağlayan televizyonlar yanlış kullanımlar sonucu zararlı hale gelebilmektedir.

Herşeyin fazlası zarar olduğu için, televizyonu da doğru kullanmak en iyisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.