Teknoloji Nedir? Fayda ve Zararları | WorldNet Bilişim
Kapat

Teknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Anasayfa Teknoloji Teknoloji Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?
teknoloji_nedir

Zaman ilerledikçe teknoloji de ilerledi. Teknoloji şu anda birçok alanda ileri düzeyde kullanılıyor. Teknolojinin insana faydalı olduğu görüşünde olan da var, zararlı olduğu görüşünde olan var.

Teknolojinin Faydaları

Teknoloji günümüzde birçok olayda kendini gösteriyor. Mimariden bilime sanattan kültüre her şey teknoloji ile gelişti. Hatta spor bile teknolojinin etkisiyle şekillenmeye başladı. Örneğin son zamanlarda kullanılmaya başlayan Var teknolojisi. Bu teknoloji sayesinde sporda değişimler dahi olmaya başladı. Bu değişimler kimilerine göre olumlu iken kimilerine göre olumsuzdur. Teknolojinin hayatımıza kattığı bir sürü olumlu yön vardır.

Teknolojinin en önemli olumlu yanlarından biri zeka katsayısındaki (IQ) artıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalar göre son zamanlardaki çocukların zeka seviyesi önceki nesillere oranla daha yüksektir. Uzmanlar bu zeka artışının teknoloji sayesinde olduğunu düşünüyor. Küçük yaşlardan itibaren etrafındaki şeyleri görüp kavrayan çocukların zeka düzeyi ne kadar fazla uyaran ile tanışırsa o denli artmakta. Ama bazen durum ters tepip uyaran fazlalığı dikkat dağınıklığına da yol açmaktadır. Kısaca teknoloji doğru kullanırsa bireyin zekisi için faydalı olabiliyorken, doğru kullanılmazsa zararlı bir hale gelebiliyor.

Teknolojinin gelişmesi ile oynanacak oyuncaklar ve oyunların içeriği de arttırmakta. Bu da çocuğun zekasını çeşitli yönlere verebilmektedir. Hafıza oyunları, dikkat oyunları görsel oyunlar gibi birçok oyun türü ile çocukların beyni hiç durmadan çalışan bir makine gibi çalışmaktadır. Bu da bireyin zekasında artışa neden olmaktadır. Bu yüzden çocuklarınız tabletlerde oynadığı oyunları dikkatle seçmelisiniz. Savaş oyunları veya araba yarışları yerine zeka oyunlarına çocuklarınızı yönlendirmeye çalışın.

İnternet teknoloji ile ortaya çıkan en önemli şeylerden biri de internette sonsuz bir kütüphane var. İstediğiniz her konu hakkında mutlaka internette bilgi edinebilirsiniz. Ve internet sayesinde bilgiye rahatlıkla ulaşıp araştırma yapmayı öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinde kişisel becerileri geliştiren uygulamalar ve oyunlar da var. Mesela yabancı dil öğreten siteler var. Toplum kurallarını öğreten uygulamalar ve eğitici çizgi filmler var. Kısacası doğru kullandıktan sonra bu bilgi deryası olan internette yüzmek çok kolay.

İlginizi çekebilir  Lazer Epilasyon Teknolojisi

İnternet bireyin yaratıcılığı arttıran bir içeriğe de sahiptir.  Değişen dünya ile birlikte problem de değişir. Bu yüzden karşılarına çıkan yeni problemlerle baş etmek için çocuklar yeni yollar keşfetmek zorunda kalırlar. Teknoloji aynı zamanda sizin güvenliğinizi sağlamanıza da yardımcı olur. Teknoloji sayesinde nerede ise herkesin cebinde cep telefonu bulunmakta. Güvende olmadığınızı hissettiğiniz anda anında yetkilileri arayabilirsiniz. Cep telefonu kullanamayacak kadar küçük olan çocuklarınız için ise akıllı saatler mevcut. Akıllı saatler ile gereğinde sizin iletişim bilgilerinizi ya da polis, ambulans, itfaiye ihtiyacı duyulduğunda bu saatlerden gerekli iletişim bilgileri öğrenilebilir.

Teknolojinin Zararları

Teknolojinin zararları arasında zihinsel ve sosyal becerilerde bozukluk, öfke ve korku, teknoloji bağımlılığı, fiziksel problem gibi çeşitli problemler sayılabilir.

Telefon ve bilgisayar gibi cihazların başında normalden fazla vakit geçirmek konsantrasyon eksikliği ve dikkat dağınıklığına yol açabilir. Bu gibi durumlar bireyin eğitim hayatı başta olmak üzere bütün hayatlarında başarısına gölge düşürür. Bu yüzden bilgisayar ve telefon gibi teknolojik cihazların başında olabildiğince az vakit geçirmeye çalışın. Aynı zamanda çocuklarınızın da günde bir iki saatten fazla telefon ya da bilgisayarın başında kalmasına engel olun. Teknoloji bilinçsiz kullanılmadığı sürece oldukça faydalıdır. Ama günümüzde insanların çoğu ne yazık ki teknolojiyi bilinçsiz kullanmakta ve bu durumdan olumsuz etkilenmekte.

Bilgisayar ve telefon başında normalden fazla vakit geçiren bireylerin sosyal becerileri de zayıflıyor. Aynı zamanda birey gerçek hayattan kopuk bir hayat profili çiziyor. Çevresindeki insanlar ile yeterli düzeyde etkileşim içinde olamayan birey bu gereksinimini sanal alemde gidermeye çalışıyor. Bazen de sanal alemde gördükleri şeylere özenip ona göre tavır takınabiliyorlar. Özellikle çocuklar izledikleri çizgi filmlerdeki korku içeren sahnelerden ya da kin ve nefrete özendiren sahnelerden kolaylıkla etkilenebiliyorlar. Bu da bireyde gereksiz şeylerden korkma veya gereksiz agresiflik gibi sonuçlara yol açabiliyor. Sonrasında şiddete özenen ve yönelen bireyler ortaya çıkar. Bu yüzden çocukların izlediği ve özendiği içerikler ebeveynleri tarafından kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır. Yoksa teknolojinin olumsuz yönlerinden biri daha kendini göstermiş olur.

İlginizi çekebilir  VPN Nedir? Neden VPN Kullanmalısınız?

Uzun süreler boyunca bilgisayar başında kalmak bireyi teknoloji bağımlısı haline getirir. Teknoloji bağımlısı birey oyun oynamadığı ya da video izlemediği taktirde kendine gergin ve mutsuz hissedecektir. Bunun önüne geçmek için çeşitli kısıtlamalar getirmek gerekir. Günde en fazla 2 saat gibi bir süre ile kısıtlama koyarak bireylerin gelişimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Teknolojinin çeşitli zararları vardır. Bunlardan fiziksel olan zararlar da bir hayli fazladır. Görme bozukluğu, boyun ağrıları, duruş bozuklukları, el ve parmaklarda uyuşukluk ve aşırı yorgunluk gibi çeşitli fiziksel zararlar oluşabilir. Bunların hepsinin sebebi bilinçsiz ve fazla süreli bilgisayar kullanımıdır.  Küçük kısıtlamalar koyarak bu gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.