Teknoloji İş Dünyasını Ne Kadar Değiştirebilir? | WorldNet Bilişim
Kapat

Teknoloji İş Dünyasını Ne Kadar Değiştirebilir?

Anasayfa Teknoloji Teknoloji İş Dünyasını Ne Kadar Değiştirebilir?
teknoloji

 

Aslında herşey 1980’li yıllarda başladı. O dönemde bir gelenek olan ofis daktilolarının yerini modernleşmeye başlayan bilgisayarlar aldı. Günümüze kadar birçok değişim gösteren teknoloji dünyası elbette sadece bilgisayarlarda devrim yapmadı. İş dünyasının her alanında farklılık gösteren ve gelişmeye devam eden teknoloji dünyası, ülkemizin gelişmesi açısından da oldukça önemli bir etken haline dönüştü.

Günümüze Kadar Neler Farklılık Gösterdi?

Günlük hayatımızı bir kenara koyarak sadece iş dünyası alanından bakıldığı zaman profesyonellik baş göstermeye başladı. Teknoloji alanındaki değişimlerle birlikte iş gücünde de başta iş yapılma şekli, kullanılan alanlar ve malzemeler, kurumun kültürü ve ofis ortamı büyük bir ivme kazanarak değişti. Yaklaşık 40 yıllık profesyonel bir macera gösteren bu alan hem avantaj hem de dezavantaj getirdi.

Hem İş Hem Eleman Arama Alanları Gelişti

1970’li ve 80’li yıllara kadar iş dünyasında eleman alımları ve iş bulmak için verilen ilanlar gazetelerden yürütülüyordu. Ancak gelişen teknoloji dünyası ile internet siteleri oluşmaya başladı. Sadece iş dünyasına yönelik oluşturulan kariyer siteleri sayesinde hem iş arayanlar iş bulabiliyor, hem de eleman arayanlar istedikleri kriterlere göre seçim yapabiliyor. İş arayan vatandaşlar ayrıca istedikleri gibi CV oluşturarak kendilerini daha kolay tanıtabiliyor.

Cihazlar Hayatı Kolaylaştırdı

Yine gelişen teknoloji ürünleri sayesinde başta bilgisayar olmak üzere sırasıyla ofis yazılımları, araştırma-geliştirme, pazarlama ve insan kaynakları gibi tüm departmanların kullandığı platformlar iş dünyasında hem iş yapmayı kolaylaştırdı hem de zamanı kısalttı. Bu da ülkemizde yeni iş alanlarının açılmasına, iletişimi ve zamanı doğrudan yerinde kullanarak diğer ülkeler ile de iş birliği yapma sayısının artmasına neden oldu.

Ofis Ortamındaki Değişimler

Açık ofis ortamı 1960’lı yıllarda iki mimar tarafından iş dünyasına kazandırıldı. Daha sonra ise küçük ortamlarda ofis düzeni hayata geçirildi. Kimi işverenler ofis ortamında çalışmak için iş olanağı sağlerken, kimileri ise açık ortamda çalışma yapmak adına çaba sarf ediyor. Ancak uzmanlara göre açık ofis ortamında çalışmak hem motive hem de verimlilik açısından oldukça önem taşıyor.

İlginizi çekebilir  İlginizi çekebilecek Teknoloji konulu 5 Film

demografikDemografik Etkiler Neler Oldu?

Ülkemizde belirli bir döneme kadar kadın ve erkeğin aynı şartlarda çalışması veya eşit olması konusunda bir düzensizlik vardı. Ancak 1970 yılında İngiltere’de onaylanan bir yasa tasarısı sonucunda sırasıyla kadınlarında iş dünyasındaki başarıları gelmeye başladı. Çalışan kadınların oranları her geçen gün artmaya başlarken, erkeklerin çalışma oranlarında ise düşüş gözlendi. Teknolojinin zamanla geçmesi ve yeterlilikleri arttırarak eğitimin baş göstermesi de kadınların iş dünyasında aktif olmasını sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.