Teknoloji Editörü Nasıl Olunur ? (Detaylı Anlatım) | WorldNet Bilişim
Kapat

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur ? (Detaylı Anlatım)

Anasayfa Bilgisayar Teknoloji Editörü Nasıl Olunur ? (Detaylı Anlatım)
teknoloji-editörü-nasıl-olunur

Siz değerli ziyaretçilerimize ‘ Teknoloji editörü nasıl olunur? ‘ ,‘ Teknoloji editörü olmak için ne yapmak gerekir? ‘ kısaca Teknoloji Editörlüğü hakkında bir fikri olmayan kişilere yardım etmek ve akıllarında bir fikir oluşturmak için bu makalemizde tıpkı bir sohbet ortamındaymış gibi sizlere yardımcı olacağız. Dilerseniz sohbetimize geçelim 😉

Evet hiç şüphesiz artık çağ; internet, bilgisayar ve teknoloji çağı, insanlar oturup kitap okuyarak bilgi edinmek yerine internet dünyasının faydalarından yararlanarak cayır cayır internetten bilgi edinme peşinde. Böyle olmasının en büyük nedenlerinden biri ise kitaplarda yüzlerce sayfa arasından arayıp ulaşacağınız bilgiye internet sayesinde dakikalar hatta saniyeler içerisinde ulaşılabilmesidir. Evet sizde birçok bilgiyi internetten araştırarak edinmiş birisiniz.

Emin konuşuyorum çünkü internetten araştırma yapmamış, internetten bilgiye ulaşma yoluna başvurmamış kişi sayısı neredeyse dünya üzerinde yok denecek kadar azdır.

Peki hep internetten bilgi alma yolunu denediniz, hiç internetten insanlara bilgi verme yolunu aklınıza getirdiniz mi?

Desenize: ‘ Admin Bey aklıma getirmediysem niye bu yazıyı okuyayım?’ Doğru siz de haklısınız o zaman devam edelim 🙂

Evet editörlükten bahsediyorum ancak burada bahsedeceğimiz Teknoloji Editörlüğü, bir teknoloji sitesinde editör olarak çalışarak gelir elde etmek veya bu işi gönüllü olarak yapmaktan, avantaj ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

Ancak size yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum malum hayat sürprizlere dolu belki oralarda bir yerde sizi bekleyen sürprizler olur 😉

Teknoloji Editörü Nasıl Olunur ?

İlk olarak şunu rahatça söyleyebilirim ki; bu iş için (ki bunu iş olarak veya hobi olarak kabul edip etmemeniz tamamen size bağlı ) herhangi bir okul okumak, okul mezunu olmak gerekmiyor. Sadece okuma-yazma bilen bir insan editörlük yapabilir ancak editörlük yapabilmek için editörlük yapacağınız kategori hakkında bilgi edinerek kendinizi geliştirmelisiniz. Örnek vermek gerekir ise; şu anki konumuz teknoloji editörlüğü hakkında yani adı üstüne “teknoloji” editörlüğü olduğu için teknoloji konusunda sürekli bilgi edinerek kendinizi geliştirmeli ve teknolojiyi yakından takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmelerden haberdar olmalı, kendinizi güncel tutmalısınız. Zaten teknolojiye karşı bir ilgi duyuyorsanız birçok konu hakkında bilgiye sahipsinizdir.(Yav he he 🙂 )

Ancak ‘ Abi ben biliyorum yaa… Teknoloji benim işim.’ de demeyin !  Teknoloji hakkında bilgi sahibi olsanız bile üzerine bir şeyler katmaya bakın ve bol bol okuyun. İster kitap okuyun, ister gazete, ister bir dergi okuyun ama mutlaka okuyun. Bir teknoloji editörü bilgiyi insanlara doğru, akıcı ve okuyucuyu sıkmayacak şekilde aktarmalıdır. İşte tam da burada devreye okumak giriyor.  Tüm bu işlemleri başarı ile tamamladığınız taktirde bir teknoloji editörü olmaya hazırsınız demektir.Teknoloji Editörü İş Nasıl Bulur ?

Tabi ki yukarıda anlatımımdan sonra oturup ‘Ben editör oldum. Şimdi iş bana gelecek.’ diye beklemeyi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Burada işi beklemek yerine işe siz gideceksiniz. Ancak aklınıza şöyle bir fikir gelebilir “Kendi web sitemi, blogumu açarak orada editörlük yapayım” aslında yanlış bir fikir de sayılmaz ancak benim size şöyle bir tavsiyem olacak: Kendi sitenizi açmak yerine başka insanların sitesinde editörlük yapın böylelikle hem ek gelir sağlamış olacaksınız hem de kendinizi geliştirerek  daha iyi yerlere gelerek kariyer sahibi olabilirsiniz.

Evet burada PARA KAZANMAK’ tan bahsediyorum. 😉

Kendi web sitenizi açtığınızda ise site zaten size ait olacağı için domain parası, hosting parası derken gelir etmek yerine daha beter zarar edeceksiniz. Hiç değilse kendi web sitenizi açmayı biraz daha erteleyebilirsiniz.

Evet burada da PARA Kaybetmek’ten bahsediyorum. 🙁

Peki ‘Editörlük yapabileceğim web siteyi nereden bulacağım? ‘ . Bu güzel sorunun cevabını şöyle verebilirim;  İnternette web site sahiplerinin oluşturmuş olduğu bir topluluk var ki bu topluluğa Webmaster adı veriliyor. Buradaki web site sahipleri sürekli olarak sitelerine editör aramaktadırlar. Siz de bu tarz siteleri kullanarak iş sahibi olabilirsiniz. Bu sitelere ise Google’a r10.net veya wmaracı.com yazarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak da birçok web site WordPress, Jomla, vb. sistemleri kullanmaktadır. Bu sistemler hakkında da bilgi edinmeniz sizin yararınıza olacaktır. Özellikle de WordPress’i,  Youtube vb. kaynakları kullanarak profesyonel olmak yerine amatör olarak bir yazı yazabileceğiniz kadar öğrenmeniz sizin için büyük avantajdır.

Evet burada size sürprizimi açıklayabilirim; Eğer bir teknoloji editörü olmak istiyorsanız iş yeriniz WorldNet Bilişim ( şu anda bu yazıyı okuduğunuz site) olabilir. info@worldnetbilisim.com adresine mail atarak bize ulaşabilirsiniz. Ücretli veya ücretsiz sadece kendinizi geliştirmek için bile bizimle çalışabilmeniz mümkündür.

 

Teknoloji Editörü Olmanın Avantajları Ve Dezavantajları

Şimdi oku oku yorulmuşsunuzdur ancak yukarıda da okuyun okuyun demiştim yorulsanız bile okumanız gerekir ama bu seferlik teknoloji editörü olmanın avantajları ve dezavantajlarını size kısaca, maddeler halinde anlatayım: 🙂

Avantajları; 

  • Home Ofis çalışabilirsiniz. ( Evinizden, işe gitmeden gün boyu rahatça çalışabilirsiniz.)
  • Home Ofis çalışırsanız ulaşım derdiniz olmaz.
  • Home Ofis olarak çalışırsanız ek para harcamazsınız. ( Yeme,içme,yol gibi)
  • İşinize bağlı olarak zaman kısıtlamanız olmaz.
  • Kariyer sahibi olursunuz.
  • Seyahat esnasında çalışabilirsiniz.
  • Yazarak öğrenirsiniz.
  • Ofis ortamında ise daha rahat çalışma imkanınız olur.

Dezavantajları; 

  • Sabır gerektiren bir hobi veya iş (Artık nasıl kabul ediyorsanız.)
  • Saatlerce bilgisayar başında duracağınız için sağlığınızı kaybetmeniz söz konusu. (Sağlığınızı kaybetmeden gerekli önlemlerinizi alırsanız sorun olmayacaktır. )

Evet şuanlık dezavantajlar bu kadar. Teknoloji editörlüğünde bu kadar dezavantaj görüyorum ancak deneyimledikçe listeyi güncelleyeceğim.

Bu makalemizde sizleri sıkmadan, eğlendirerek teknoloji editörü olmak isteyen kişilere yardımcı olmak amacı ile birkaç bilgi paylaşmaya çalıştık. İnşallah bu konuda aklınızda bir şeyler oluşturabilmeyi başarabilmişimdir. Sizin de bize sormak istediğiniz sorularınız olursa hiç çekinmeden yorum yaparak sorabilirsiniz. Elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olacağımıza emin olabilirsiniz. Hepinize sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.