Siber Güvenlik Nedir? Nasıl Önlem Alınır | WorldNet Bilişim
Kapat

Siber Güvenlik Nedir? Nasıl Önlem Alınır

Anasayfa Bilgisayar Siber Güvenlik Nedir? Nasıl Önlem Alınır
siber-güvenlik

Siber güvenlik bilgisayar sistemlerindeki güvenliğini ifade eden bir terimdir. Bilgisayar üzerindeki insanlar ve kurumların paylaştığı birçok veri vardır. Bu verilerin paylaşılmasını hiç birimiyiz istemeyiz. Ama güvenliğimizi tehdit eden bu veriler siber güvenlik ile korunabilir. Bilindiği üzere günümüz teknoloji çağı. Nefes alıp vermek hariç nerede işe bütün işlerimizi internet ile yapıyoruz.  Hatta sadece insanlar değil kurumlar kuruluşlar ve devletler bile önemli bilgilerini bilgisayarlar üzerinde koruyor. Tüm bu verileri ele geçirmek isteyen bazı insanlar olabilir. Onların yaptığı bu veri çalma işi siber saldırı olarak adlandırılır. Siber saldırganları engellemek üzere kurulan güvenlik önemlerine siber güvenlik denilmektedir.

Siber kelimesi genel olarak ağlara verilen addır. Yani sanal gerçeklik şeklinde de ifade edilebilir. Bu sanal gerçekliğinin içindeki verilerin korunması kavramına da siber güvenlik denilmektedir. Şu unutulmamalıdır ki siber güvenlik ile bilgi güvenliği farklı iki kavramdır. Bilgi güvenliği bilginin korunmasını ve gizliliğinin bozulmaması için kullanılan kavramdır. Siber güvenlik daha genel bir kavramdır ve daha çok olguyu içinde barındırır.

Kurumlar ve şirketler için siber güvenlik oldukça önemli bir kavramdır. Kurumlar için siber güvenlik kavramını incelersek öncelikle bilgi güvenliği kavramı incelenmelidir. Kurumların sahip oldukların en büyük varlık bilgidir. Bu yüzden kurumlar için bilgi güvenliği ve dolayısı ile siber güvenlik oldukça önemlidir. Siber saldırganlar bu verilere izinsiz erişmeye çalışabilirler. Ve gerekli güvenlik önlemi yoksa kurumlar hem maddi hem manevi olarak çok büyük zararlara uğrayabilirler. Bu siber saldırganlar diğer adıyla hackerlar, bilişim sistemleri alanında uzman kişilerdir. Hackerlar çeşitli verileri elde etmek için diğer bilgisayarlara saldıran ve teknik becerileri yüksek kişilerdir. İyi bir hacker yazılım uzmanıdır ve teknolojiyi çok iyi kullanır. Hacker’ların hepsi kötü niyetli insanlar değildir. Kötü niyetli hackerlar Crackeri olarak tanımlanır.

İlginizi çekebilir  Telefonun İnternetini Bilgisayarda Kullanma

Siber Saldırılardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Siber saldırılardan korunmak için güvenlik zafiyetlerine karşı sistem taraması ve güncellemeleri yapmak atılması gereken ilk adımdır.  Verilerin çalınması ihtimaline karşı log sistemleri tutmak ve ağ güvenliğini sağlamak. Ayrıca firewall, ips, ids gibi güvenlik önlemlerini almak da gerekir. Kurumun internet ağı üzerinden her türlü aktivitenin kayıt altına alınması bilgilerin çalınması durumunda size bir nevi yedek anahtar işlevigördürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.