Oyun konsolu nedir? Hangi serileri varıır? | WorldNet Bilişim
Kapat

Oyun konsolu nedir? Hangi serileri vardır?

Anasayfa Oyun Oyun konsolu nedir? Hangi serileri vardır?
oyun-consol

Oyun konsolu nedir?

Oyun konsolu bilgisayar veya televizyon ekranı bir ekrana bağlanarak çeşitli oyunlar oynamaya yarayan bir alettir. Oyun konsolu ile oynadığınızın oyunda karaktere yön verip istediğiniz hamleleri yaptırabilirsiniz. Oyun konsolu ile oynanabilen bir sürü oyun vardır. Dünya genelinde oyun konsolu denince akla gelen üç büyük oyun konsolu vardır. Bunlar Playstation, Xbox ve Wii oyun konsollarıdır.

PlayStation Serisi

PlayStation en bilinen oyun konsoludur. Sony markası tarafından üretilen PlayStation en çok tercih edilen oyun konsolu olduğu için bu alanda en çok tanınan konsol türüdür. Oyunculara 500 GB boyutunda bir depolama alanı sunmamaktadır. Bu sayede bir sürü oyunu arka arkaya oynayabilen oyuncular hiç sıkılmadan oyun oynamaya devam edebilmektedirler. 8 Gb ram ile çalışan PlayStation kullanıcıları her özelliği ile memnun etmeyi başarıyor. HD görüntü kalitesini destekleyen bir ekran ile istediğiniz an istediğiniz oyunu PlayStation aracılıyla oynayabilirsiniz.

Xbox Serisi

Microsoft tarafından tasarlanan Xbox oyun konsolu hem zorlu oyuncular hem de aileler tarafından eğlenceli bir şekilde vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği bir oyun konsolu türü. Özellikle Xbox One, Kinect gibi oyun konsolları oldukça avantajlı ve son sürüm konsollardır. Öne çıkan bir sürü özelliği ile Xbox One, kablosuz kontrol edilebiliyor. Ayrıca Kinect sensörü, sohbet konsolu ve HDML kablosu gibi özellikler ile kontrol sağlanabilmektedir. 8 çekirdekli işlemci isteyen bu oyun konsolu 8 Gb ram ve 500 Gb depolama alanı özellikleri ile oldukça dikkat çekiyor. Oyun oynamak isteyenlerin hiç düşünmeden tercih edebilecekleri bu oyun konsolu Wi-fi adaptörüne de sahip. Ayrıca USB 3.0 ile güçlendirilmiş bu oyun konsolu istenirse Blu- Ray Player olarak da kullanılabilmektedir.

Wii Serisi

Ürünün tasarımı yapan firma Nintendo firmasıdır. Ülkemizde oyun konsolu deyince akla PlayStation ve Xbox serileridir. Wii serisi hep ihmal edilir ama en az bu iki oyun konsolu kadar kullanıma elverişlidir. Oyunların daha yaygın olmayışı ve markanın ülkemizde pek tanınmıyor oluşu gibi sebeplerden dolayı gelişmiş bir sürü özelliklerine rağmen pek fazla tercih edilmemektedir. Ama yeni bir oyun konsolu denemek istiyorsanız denemeniz gereken ilk oyun konsolu muhakkak Wii serisi oyun konsolu olmalıdır.

İlginizi çekebilir  Oyun Bağımlılığı Zihinsel Sorun Mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.