Oyun Bağımlılığı Zihinsel Sorun Mu?WorldNet Bilişim | WorldNet Bilişim
Kapat

Oyun Bağımlılığı Zihinsel Sorun Mu?

Anasayfa Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Zihinsel Sorun Mu?

Oyun Bağımlılığı Zihinsel Sorun Mu?

Dünya sağlık örgütü yaptığı araştırmalar sonucu bilgisayar oyunlarının bağımlılığını akıl hastalığı olarak öne sürmektedir. Günümüz çağında oyuna olan aşırı ilgi ve bağımlılık zamanla artış göstermektedir.
Dr Shekhar Saxena tarafından sunulan bilimsel kanıtlarda bu bulguyu doğrulamaktadır. Son yıllarda internet kullanıcıları oyun oynama sıklığını ve yoğunluğunu artırmaktadır. Buna ilişkin ABD’de oyun bağımlılığı sebebiyle iyileştirme merkezlerinde tedavi görenler bulunmaktadır. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü en son 1990 yılında Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılmasında koyduğu teşhis sonucu oyun bağımlılığını ‘akıl hastalığı’ olarak sınıflandırmaktadır.

Uzmanlar, günümüzde ki oyun oynayan insanları ve zamanının çoğunluğunu internetle,  bilgisayar başında geçirenleri bağımlı olmamaları konusunda uyarmaktadır. Çünkü oyun bağımlılarında kişisel bozukluklar uyku düzensizliği ve aşırı derecede stres meydana geldiğini öne sürmektedir Mavi Balina oyunu ise uzmanların gözünde bütün bu bulgulara birer örnektir. Bu sebepten oyun bağımlılığı dünya sağlık örgütünün gözünde zihinsel bir sorun olarak gündeme gelmiş ve tedavi için uluslar arası hastalıklar iyileştirme merkezlerinde hizmet vermektedir.

Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Dinç, internet ve oyun bağımlılığının, kişisel bağımlılık olarak ele alındığını, bunun insanlık için tehlike azmettiğini, çok hızlı bir şekilde ortaya çıktığını ve dünyaya tıpkı bir virüs gibi hızlıca yayılıp,  sardığını belirtmektedir. Daha çok Asya ülkelerinin bu durumdan etkilendiğini belirten uzmanlar ciddi anlamda tehlikede olduklarını belirtmektedir.

Güney Kore ve Çin’in devlet düzeyinde tedbirler almaya başladığını ve bu tür rahatsızlıkları olan bağımlılar için askeri kamplar kurulduğunu öne sürmektedir. Güney Kore’de de yine aynı şekilde tedavi merkezleri açıldığı bilgisi aktarılmaktadır. Uzmanlar tüm bu saptamaların yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nün oyun bağımlılarını bu konuda yeterince araştırma ve ölçüt oluştuğu için “Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması Teşhis Kılavuzu”nda yer alacağını anlatmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesinin yanı sıra özellikle erken yaşlarda oyunlarla zaman geçiren bireylerin gelişimin olumsuz etkilendiği tek bir yere odaklı kalıp o şekilde büyüme gösterdiği göz önüne çıkmıştır.
Beyin gelişimi açısından çok zararlı hale gelen oyunlar geleceğimizi, akıl sağlığımızı ciddi anlamda etkilemektedirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.