Oyun bağımlılığı nedir? Nedenleri nelerdir? | WorldNet Bilişim
Kapat

Oyun bağımlılığı nedir? Nedenleri nelerdir?

Anasayfa Oyun Oyun bağımlılığı nedir? Nedenleri nelerdir?
oyun-bağımlılığı

Oyun Bağımlılığı

Oyun bağımlılığı adından da anlaşılacağı üzere oyun oynamaya kendini kaptırıp sürekli oyun oynamakla sonuçlanan bir rahatsızlıktır. Sürekli oyun oynuyor ve daha da oynamak istiyorsanız siz de oyun bağımlısı olabilirsiniz. Hele ki oyun oynamadığınız zamanlarda kendinizi çok boş hissediyor ve hayatı sorgulamaya başlıyorsanız geçmiş olsun. Muhtemelen siz de bir oyun bağımlısı oldunuz demektir. Oyun bağımlıları genellikle gerçek dünya ile ilişkilerini en aza indirmiş hayatının merkezinde oyun oynamak olan kişilerdir. Bu yüzden oyun oynamadıkları zamanlarda uyuşturucu bağımlıların yoksunluk krizleri gibi krize girebilirler. Günümüzde bilgisayar oyunu bağımlılığı bir hastalık olan literatüre geçiyor.

Birçok oyunun amacı insanlara güzel ve eğlenceli vakit geçirtmektir. Bazı oyunlar özellikle de savaş oyunları normal oyunlara göre daha fazla bağımlılık yapar. Bu tip oyunlar oyuncuların oyunda daha fazla vakit geçirmesini hedefler. Oyunun atmosferine kendini kaptıran oyuncu oyunu kazanana kadar oyunu oynamaya devam eder. Oyun bağımlılarının bu oyunlarda kendini kanıtlamaya çalışarak başarılı olana kadar oyun oynamaya devam ederler.

Oyun bağımlılığı çocuklar ve gençler için korkulan bir hastalık olmasına rağmen yetişkinler içinde de görülme ihtimali olan bir hastalıktır. Özellikle orta yaş krizine giren insanlar için oyun bağımlılığı önemli bir hastalıktır. Bireyler içe kapanıklığını oyun bağımlılığı ile birleştirirse dönülmez bir noktaya girilebilir. Çocukların ve gençlerin kendini frenleyemediği için oyun bağımlılığı onlar için tehlikelidir. Bu durumun kendisi çocukların ve gençlerin kendini frenleyememesidir. Yetişkinlerin ise bu otokontrolü sağlayacağı düşünülür. Ama durum pek de öyle değildir. Çoğu yetişkin boş vakitlerini doldurmak için oyun oynamaya başlarken zamanın nasıl geçtiğini anlamayıp gününü aksatmakta. Bu da onları oyun bağımlısı hale getirmektedir.

Oyun bağımlılığının nedenleri arasında bir sürü etmen yer almaktadır. Bunların bazıları psikolojik, bazıları fizyolojik bazıları de çevreden dolayıdır. Aslında çoğu oyunun sonu olmamasıoyun bağımlığının en büyük nedenidir. Oyun bitmediği için başarılı olmadığını düşünen insanlar oyunun sonuna gelip oyunu kazanmak isteklerinden dolayı oyun oynamayı bırakamamaktadır. Bazı oyunlar bireyin ilgisini çekip onları yeni dünyalara sürüklediği için çok bağımlılık yaratır. Bazıları para kazandırdığı için. Önemli olan otokontrolü sağlayıp oyunun değil sizin patron olduğunuzu hatırlamanız.

İlginizi çekebilir  Oyun konsolu nedir? Hangi serileri vardır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.