Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır? | WorldNet Bilişim
Kapat

Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Anasayfa Teknoloji Nanoteknoloji Nedir? Nerelerde Kullanılır?
nano-for-slider

Nanoteknoloji, moleküllerin en küçük parçalarını ifade ederken vede atomik boyuttaki bir yapıyı kontrol etmek amacı ile kullanılır. Atomların üstüne atom koyarak istif oluşturulupyeni bir madde oluşturmaya yarayan nanoteknoloji aslında maddelerin moleküler yapısını değiştirerek yeni bir madde elde etmeyi amaçlar. Bu ve benzeri ideallerinden dolayı nanoteknoloji günümüzde çok ilgilenilen bir alandır. Örneğin kömür gibi karbon atomlarından oluşan maddeleri yine karbon kökenli olan elmasa çevirmek için nanoteknoloji biliminden yararlanılabilir. Nano kelime anlamı olarak küçük anlamına gelmekte olan Yunanca bir sözcüktür. 1 nanometre metrenin milyarda biri kadardır. Nanometreyi ifade etmek için daha somut bir örnek istiyorsanız insan saç telinin on binde biri kadar bir kalınlık içermektedir. Nanoteknoloji ile daha fazla üretim daha az maliyet ve daha kısa zaman hedeflenmektedir. Böylece yaşam kalitesinin artması ve daha sağlıklı bir hayat sürülmesi planlanmaktadır.

Nanoteknoloji Nerelerde Kullanılır

Nanoteknoloji çok geniş bir bilim dalıdır. Fizik kimya biyoloji elektronik gibi birçok bilim ile etkileşim halinde olan nanoteknoloji bilimi tıp alanında da sıklıkla kullanılabilmektedir. Nanoteknoloji ayrıca ulaşım araçlarında üretiminde de kullanılmaktadır. Hatta ileri ki yıllarda bu teknoloji ile kirlenmeyen, paslayan hatta kendi kendini temizleyen giysiler kıyafetler bile üretilebilecektir. Gelecekte bizleri bekleyen kıtlık ve susuzluk gibi sorunlar için de nanoteknolojinin bir çözümü olacak. Çünkü bu teknoloji kendini yenileyen ve sürdürülebilen bir teknolojidir. Dünyanın ileriki yıllarda yaşayabileceği felaketlere karşın bu teknolojiye karşı umut bağlayan insan sayısı bir hayli fazladır. Kısaca nanoteknoloji hem bugün hem de gelecek için kilit bir noktadadır.

Türkiye’deki Nanoteknoloji Çalışmaları

Türkiye nanoteknoloji alanında çalışmaları olan bir ülkedir. Hatta Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı Bilim Merkezi’nin bir nanoteknoloji atölyesi bile bulunmaktadır. Bu atölyede ülkemiz ve dünya adına önemli faaliyetler yürütülmektedir. TÜBİTAK bu kapsamda 2023 için bir programlama yapmıştır.  Bilkent Üniverisitesi’nin Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM) tarafından da bu alanda çeşitli gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye’de şuanda nanoteknoloji alanında hizmet veren 13 kurum bulunmaktadır. Bu kurumların her biri nanaoteknoloji çalışmalarının kapsamını geliştirerek dünyayı ve ülkemizi geleceğe rahatça taşımayı hedefliyorlar.

İlginizi çekebilir  Artık Arabalar da Akıllı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.