IP Adresi Nedir? Neden IP'ye İhtiyaç Duyulur?WorldNet Bilişim | WorldNet Bilişim
Kapat

IP Adresi Nedir? Neden IP’ye İhtiyaç Duyulur?

Anasayfa İnternet IP Adresi Nedir? Neden IP’ye İhtiyaç Duyulur?
ip_address

ip_address

 IP adresinin tanımı ve tüm bilgisayarlar ve cihazlar neden IP adresine ihtiyaç duyarlar

Internet Protokol adresi için kısa olan bir IP adresi, bir ağ donanım parçasıdır ve sayı ile ifade edilir.  Bir IP adresine sahip olmak, bir cihazın İnternet gibi bir IP tabanlı ağ üzerinden diğer cihazlarla iletişim kurmasını sağlar.

Çoğu IP adresi şu şekildedir:

151.101.65.121

Karşılaşabileceğiniz diğer IP adresleri şöyle olabilir:

4860 :: 8844: 2001: 4860

Aşağıdaki farklılıkların  IP Versiyonları’nda (IPv4’ten IPv6’ya) bölümünde ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

 Kullanılan IP Adresi Nedir?

Bir IP adresi, ağa bağlı bir aygıta bir kimlik sağlar. Belirli bir fiziksel adresin tanımlanabilir bir adresle sağlandığı ev adresine veya iş adresine benzer şekildedir, ağdaki aygıtlar IP adresleri aracılığıyla birbirinden ayrılır.

Başka bir ülkedeki arkadaşıma bir paket gönderecek olursam, kesin hedefini bilmek zorundayım. Postası üzerine adıyla bir paket koymak yeterli değildir ve ona ulaşmasını beklemektedir. Bunun yerine , bir telefon defterine bakarak yapabileceğiniz belirli bir adresi eklemeliyim .

Aynı genel işlem, İnternet üzerinden veri gönderirken kullanılır. Bununla birlikte, fizik adresini bulmak için birisinin adını aramak için bir telefon rehberi kullanmak yerine bilgisayarınız , IP adresini bulmak için bir hangi bilgisayarda kullanıldığına bakmak için DNS sunucuları kullanıyor .

Örneğin, www.eticaretgunlugu.com gibi bir tarayıcıya tarayıcımın içine bir web sitesini girdiğimde , o sayfayı yüklememe isteğim , karşılık gelen IP adresini bulmak için bu ana makine adına ( eticaretgunlugu.com ) bakan DNS sunucularına gönderilir. (78.189.167.145).

 IP adresi eklenmedikçe, bilgisayarımın peşinde olduğum şey hakkında hiçbir fikri olmayacaktır.

Farklı IP Adres Türleri

Daha önce IP adreslerini duymuş olsanız bile , belirli IP adres türleri olduğunu anlayamayabilirsiniz . Tüm IP adresleri rakamlardan veya harften oluşurken, aynı adres için tüm adresler kullanılamaz.

Orada özel IP adresleri , genel IP adresleri , statik IP adresleri ve dinamik IP adresleri . Oldukça çeşitli! Bu bağlantıların ardından size her birinin ne anlama geldiği hakkında daha fazla bilgi verilecektir. Karmaşıklığa katkıda bulunmak için her IP adresi bir IPv4 adresi veya bir IPv6 adresi olabilir … yine bu sayfanın altındaki bu konuyla ilgili daha fazlası.

Kısacası, özel IP adresleri bir ağın içinde “evin içinde” çalıştırdığınız gibi “kullanılır”. Bu türden IP adresleri, cihazlarınızın yönlendiricinizle ve özel ağınızdaki diğer tüm cihazlarla iletişim kurmasının bir yolunu sağlamak için kullanılır . Özel IP adresleri manuel olarak ayarlanabilir veya yönlendiriciniz tarafından otomatik olarak atanabilir.

Genel IP adresleri şebekenizin “dış” ı üzerinde kullanılır ve ISS’niz tarafından atanır . Eviniz veya iş ağınızın, dünyanın dört bir yanındaki diğer ağa bağlı cihazlarla (İnternet gibi) iletişim kurmak için kullandığı ana adrestir. Evinizdeki aygıtların, örneğin ISS’nize ve dolayısıyla dış dünyaya erişmesini sağlayan, böylece web sitelerine erişmek ve diğer kişilerin bilgisayarlarıyla doğrudan iletişim kurmak gibi şeyleri yapmalarına izin veren bir yol sağlar.

Hem özel IP adresleri hem de genel IP adresleri ya dinamik ya da statiktir; Dinamik IP adresi değişkenlik gösterir Statik IP adresi değişmemektedir

IP Adresinizi Nasıl Bulacaksınız

Farklı cihazlar ve işletim sistemleri , IP adresini bulmak için benzersiz adımlar gerektirir. Orada arıyorsanız almaya farklı adımlar da kamu ISP tarafından size sağlanan IP adresini veya görmek gerekiyorsa özel yönlendirici dağıttı IP adresini.

Genel IP Adresinizi Bulma

Gibi yönlendiricinin genel IP adresini ancak siteleri bulmak için birçok yol vardır.  IPchicken , WhatsMyIP.org , WhatIsMyIPAddress.com, ipbak.com. psorgulama.erenet.net veya www.ipsorgu.com gibi.

Bu siteler, akıllı telefonunuz, iPod’unuz, dizüstü bilgisayarınız, masaüstü bilgisayarınız, tablet bilgisayarınız vb. gibi bir web tarayıcısını destekleyen herhangi bir ağa bağlı cihazda çalışır.

Bulunduğunuz özel cihazın özel IP adresini bulmak o kadar basit değildir.

Özel IP Adresinizi Bulma

Windows’ta, ipconfig komutunu kullanarak Komut İstemi aracılığıyla aygıtınızın IP adresini bulabilirsiniz .

Linux kullanıcıları bir terminal penceresi açabilir ve komut ana makine adını -I (bir büyük “i”), ifconfig veya ip addr show komutunu girebilir .

Mac OS X için yerel IP adresinizi bulmak için ifconfig komutunu kullanın.

iPhone, iPad ve iPod touch cihazları , Wi-Fi menüsündeki Ayarlar uygulaması aracılığıyla özel IP adreslerini gösterir . Bağlandığı ağın yanındaki küçük “i” düğmesine dokunun.

Bir Android cihazının yerel IP adresini Ayarlar > Kablosuz Kontrolleri > Wi-Fi ayarları üzerinden görebilirsiniz . Özel IP adresini içeren ağ bilgilerini gösteren yeni bir pencere görmek için bulunduğunuz şebekeye dokunun.

IP Sürümleri (IPv4 ve IPv6)

IP’nin iki sürümü vardır: IPv4 ve IPv6 . Bu şartları duymuşsanız, muhtemelen IPv6’nın yükseltilmiş IP sürümü olan eski sürümün eski sürümünü biliyorsunuzdur.

IPv6’nın IPv4’ü değiştirmesinin bir nedeni, IPv4’ün izin verdiği kadar çok sayıda IP adresi sağlayabilmesidir.

İnternet’e sürekli bağlı olduğumuz tüm cihazlarla birlikte, her biri için benzersiz bir adres bulundurmanız önemlidir.

IPv4 adreslerinin yapılandırılması, 4 milyardan fazla benzersiz IP adresi (2 32 ) sağlayabilmesi anlamına gelir . Bu çok fazla sayıda adres olsa da, modern dünyada insanların internette kullandıkları farklı cihazlarla yetinemiyor.

Düşünsene – dünyada birkaç milyar insan var. Gezegendeki herkes Internet’e erişmek için kullandığı tek bir aygıtı olsa bile , IPv4’ün hepsi için bir IP adresi sağlamak için hala yetersiz kalması gerekir.

Öte yandan IPv6, 340 trilyon trilyon trilyon trilyon adres (2 128 ) destekliyor . Bu, 12 sıfırlı 340! Bu, yeryüzündeki herkesin milyarlarca cihazı internete bağlayabileceği anlamına gelir. Doğru, biraz abartma, ancak IPv6’nın bu sorunu ne kadar etkili bir şekilde çözdüğünü görebilirsiniz.

Görselleştirme, IPv6 adresleme şemasının IPv4 üzerinden kaç tane IP adresinin izin verdiğini anlamanıza yardımcı olur. Bir posta pulunun, her bir IPv4 adresini tutacak kadar alan sağlayabileceğini düşünün. IPv6, daha sonra, ölçeklendirmek için tüm adresleri içerecek şekilde tüm güneş sistemine ihtiyaç duyar.

IPv4, adresleri, 207.241.148.80 veya 192.168.1.1 gibi onlu biçimde yazılmış 32 bitlik sayısal bir sayı olarak görüntülenir.

Olası IPv6 adresleri trilyonlar olduğundan, onları görüntülemek için onaltılık olarak yazılmalıdır , Örneğin 3ffe: 1900: 4545: 3: 200: f8ff: fe21: 67cf.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.