HTTPS Kullanmayan Sitelere Şok Haber | WorldNet Bilişim
Kapat

HTTPS Kullanmayan Sitelere Şok Haber

Anasayfa Haberler HTTPS Kullanmayan Sitelere Şok Haber

Google’dan https sahibi olmayan siteleri ilgilendirecek şok edici bir haber geldi. Bundan sonra protokol tipinin ne kadar önemli olduğunu anlatan bu gelişme, web site sahiplerini zora sokacak gibi gözüküyor. Temmuz 2018 tarihinden sonra  Google, HTTPS diğer adı ile Hiper Metin Aktarma Protokolü olmayan siteleri güvensiz olarak işaretleyecek. Önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacak bu gelişme böylelikle kullanıcıların daha güvenli bir ortamda internet gezintisi yapmasına neden olacak.

Chrome 48 sürümüyle birlikte uygulanmaya başlayacak bu sistem, web site sahiplerine ekstra masraf çıkaracak gibi gözüküyor. Tabi öte yandan kendilerini daha güvenli bir şekilde hissetmelerine de yardımcı olacak.

Google tarafından yapılan açıklamada Chrome’daki trafiğin %78’inin korunduğunu ancak bu oranın Android gibi platformlarda %68 oranında kaldığını belirtti. Ayrıca Google tarafından yapılan diğer açıklamaya göre internet dünyasının en iyi siteleri olarak kabul edilen 100 siteden 81’i varsayılan olarak HTTPS adlı protokolü kullanıyor.

HTTPS Kullanmayanlar Alt Sıralara Düşecek

Her ne kadar günümüzün en çok tercih edilen siteleri bu protokolü kullansa da, kullanmayanların da sayısı çok fazladır. Özellikle İMDB, Alibaba, BBC gibi siteler halen https protokolü kullanmıyor. İşte Temmuz 2018 tarihinden sonra bu tarz siteler bile sıralamada daha alt sıralarda yer almaya başlayacak. Yani https protokolü tercih edilmediği süre boyunca sitelerin gelir kaybına uğraması yüksek bir ihtimal olarak gözüküyor. Google tarafından şart olarak gösterilen bu uygulama için web site sahiplerinin nasıl hareket edeceği ise merak konusu.

İlginizi çekebilir  Web Site Hız Testi Nasıl Yapılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.