"Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir, Nasıl Düşürülür?" kilitlendi Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir, Nasıl Düşürülür? | WorldNet Bilişim
Kapat

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir, Nasıl Düşürülür?

Anasayfa Seo Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir, Nasıl Düşürülür?
hemen-cikma-orani

Google Analytics’te bulunan Bounce Rate nedir, sitenize gelen ziyaretçinin sitenize girdikten sonra etkileşimde bulunmadan siteden ayrılma yüzdesini gösteren bir istatistiktir. Kısaca ziyaretçilerinizin sitenizi gezip gezmediğini gösteren istatistiki bir bilgidir. Hemen çıkma oranını yükselten başlıca etkenler şöyledir;

 • Ziyaretçinin web sayfasını kapatması,
 • Ziyaretçinin, sitenizdeki bir linki kullanarak başka bir web sitesine yönlenmesi,
 • Ya da ziyaretçinizin yeni bir URL yazarak başka bir web sitesini ziyaret etmesidir.

Hemen çıkma oranı SEO açısından, web sitesi sahipleri için önemli bir istatistiktir. Bu oran sürekli kontrol edilmeli ve sitenizin ziyaretçilerinin davranışlarını gözlemlemelisiniz. Çünkü Google bu oranı algoritmasında tutmaktadır. Hemen çıkma oranı düşürüldüğü takdirde Google sıralamasında ve dönüşümlerde gözle görülür bir şekilde yükselişler görülecektir. Bu oranın düşürülmesi ile site ziyaretçisinin artması arasında doğrudan bir ilişki vardır. Dünyada web sitelerinin sektörlerine ve konularına göre belirli bir hemen çıkma oranları vardır. Bu oranlara bakarak sitenizin hemen çıkma oranları ile karşılaştırarak, siteniz hakkında önlem alıp almama kararını vermelisiniz.

 • Kurumsal siteler hemen çıkma oranı % 30-50,
 • Blog hemen çıkma oranı % 70-98,
 • Haber-içerik siteleri hemen çıkma oranı % 40-60,
 • Hizmet sektörü siteleri hemen çıkma oranı % 40-60,
 • E-ticaret siteleri hemen çıkma oranı % 20-40.

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek İçin Yapılması Gerekenler

Hemen çıkma oranını düşürmeye yönelmeden önce, sorunun kaynağını bulmak ve çözmek gerekir. Sorunun kaynağını bulmadan çözüme yönelmek başarı şansını da düşürecektir. Web sitelerinde hemen çıkma oranının yüksek olmasının başlıca nedenlerinden biri sitenin tasarım sorunudur. Ziyaretçiniz sitenize geldiğinde karmaşık bir yapıyla karşılaşırsa devam etmek istemeyecek ve sitenizden ayrılacaktır. Sitenizdeki yavaş yüklenen sayfalar da bir başka sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca içeriklerinizde doğru anahtar kelime kullanımı da önemli bir konudur.

İlginizi çekebilir  Wordpress Katagori Ekleme (Resimli Anlatım)

Site İçi Linkleme

Web sitenizde içerikleriniz arasında linkleme yaparak hemen çıkma oranına olumlu bir etki yapar. Site içi linkleme aynı zamanda SEO’ya da büyük bir etki sağlar. Ziyaretçiniz yazıyı okuduktan sonra site içi linkleme vasıtasıyla ilgili diğer konulara ulaşabilmelidir. Bunu bir ağ olarak düşünün, yazıları birbirleriyle linklemek hem ziyaretçileriniz için hem de Google botları için kolaylık sağlayacaktır.

Site Hızı

Bir web sitesinin hızı, ziyaretçilerin sitede kalmasında önemli faktörlerin başında gelir.  Sitenize gelen ziyaretçilerinizi sitenizde tutmak ve hemen çıkma oranını düşürmek istiyorsanız siteniz son derece hızlı olmalıdır. Site hızı, SEO’da üst sıralara çıkmak için de çok önemli bir faktördür. Ziyaretçiniz sitenizde dolaşmaya karar verir ve bir linke tıkladığında sayfa 3 saniyeden uzun sürede açılırsa, o ziyaretçiye veda edebilirsiniz. Web site sahipleri sitelerinin tasarımından ve içeriklerinin kalitesinden önce sitesinin hızına odaklanmalıdırlar.

Birbiriyle Alakalı Yazılar

Sitenize gelen ziyaretçilerinize, yazının bitiminde ya da yan panelde o yazıyla ilgili benzer yazılar gösterin. Bu, ziyaretçinizi sitenizi gezmeye teşvik eder. Hemen çıkma oranını düşürme konusunda benzer yazı gösterme, etkili yöntemlerden biridir. Benzer yazıları kullanmanın en etkili yolu, yazılarınızın bitiminde, kategorilere ve etiketlere göre göstermek ve öne çıkan görsellerle kullanmaktır. Sitenizde en fazla trafik alan yazılarınıza, benzer veya o yazılarla alakalı yazılar yazmak hemen çıkma oranını düşüreceği gibi sitenizin başarısına da olumlu katkı sağlayacaktır.

İlgili Makale : Alexa Sıralaması Nasıl Yükseltilir ?

Kolay Okunabilir Yazılar

Siteniz için içerikleri yazdıktan sonra yayınlamadan bir de ziyaretçi gözüyle okuyun. Bir ziyaretçi dikkati dağılmadan yazınızı ne kadar sürede okuyabilir? Bu ve buna benzer sorulara cevap verebilmeniz için bazı detayları gözden geçirmek gerekir.

 • İçeriklerinizde farklı renklerin kullanılması ziyaretçilerin dikkatini çekecek ve ziyaretçilerinizin sitede kalma süresini arttırarak, hemen çıkma oranını düşürecektir.
 • İçeriklerinizde paragraflar en fazla 3-5 cümle arası olmalıdır. Uzun paragraflardan kaçının.
 • İçeriklerinizde kullandığınız yazı tipi ve boyutu okuyucuyu yormayacak şekilde olmalıdır.
İlginizi çekebilir  Facebook Sayfası Nasıl Silinir?

Pop-Up Kullanımı

Hemen çıkma oranı pop-up yani açılır pencerelerin yanlış kullanılması ile de doğru orantılıdır. Ziyaretçiniz sitenize girer girmez bir pop-up ile karşılaşırsa, ziyaretçinizin siteyi terk etmesine neden olur. Bunun yanı sıra ziyaretçiniz siteden çıkma eğilimi gösterdiğinde pop-up açılıyorsa bu ziyaretçinin site ile işletişimi arttırır.

Dış Linklerin Yeni Sekmede Açılması

Sitenizde dış linkleri eğer aynı pencerede açılacak şekilde ayarladıysanız, bu hemen çıkma oranını da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle sitenizdeki tüm dış linkleri ayrı bir sekmede açılacak şekilde bağlamanız gerekmektedir. Dış linkler aynı sekmede açılırsa, bu hemen çıkma oranını kendi ellerinizle yükselttiğinizi gösterir.

Reduce Bounce Rate(Hemen Çıkma Oranı) Eklentisi Kullanma

Reduce Bounce rate eklentisi kullanmak hemen çıkma oranınızda büyük değişimler yapacaktır. Ziyaretçiniz sayfanızda çok kısa bir süre kaldı ve hiçbir etkileşim yapmadan sitenizden ayrıldıysa, bu Google tarafından hemen çıkma olarak algılanacaktır. Hemen çıkma oranı düşürme eklentisi kullanıldığında, bu eklenti her 10 saniyede bir Google’a sinyal göndererek ziyaretçinin hala sayfada olduğunu söyleyecektir. Bu da Google’da hemen çıkma olarak görülmeyecektir. Bu yöntem ile hemen çıkma oranında büyük değişimler yapacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.