Google'dan Kötü Niyetli Uygulamalara Tedbir | WorldNet Bilişim
Kapat

Google’dan Kötü Niyetli Uygulamalara Tedbir

Anasayfa Haberler Google’dan Kötü Niyetli Uygulamalara Tedbir

Google Play Store, günümüzün en çok kullanılan online mağazaları arasında yer alıyor. Binlerce uygulamaya ev sahipliği yapan mağaza için şimdilerde Google’dan kötü niyetli uygulamalara tedbir kararı geldi. Yani artık kullanıcıların en çok şikayet ettiği konulardan biri olan virüslü uygulama, kullanıcı bilgilerini çalmaya yönelik uygulamalar tamamen engellenmiş olacak.

700 bin Uygulama Silindi

Google Play Store kullanıcıları yüklemiş oldukları çoğu uygulamanın kötü niyetli olduğundan yakınıyordu. Google bu uygulamaların tespitini sağlarken, sadece geçtiğimiz yıl 700 bin uygulamanın silindiğini duyurdu.

Kötü niyetli içeriklerin %99’u daha hiçbir kullanıcı cihazına yüklemeden marketten silinmiş oldu. Özellikle geçtiğimiz yıllarda Google, yayınlanan programları denetlemediği ve kötü niyetli uygulamalara müsaade ettiği için çok fazla eleştiri almıştı.

Hangi Uygulamalar Siliniyor?

Google Play Store Ürün yöneticisi Andrew Ahn Google Play Store mağazasının yeni dönemde daha titiz bir şekilde uygulama seçimi yapacağını belirtti. Pek çok uygulamaya bu dönemde kesinlikle geçit olmayacak. Uygulama marketinde izin verilmeyecek türler ise; kopya uygulamalar, uygunsuz içerikler, potansiyel olarak zararlı bulunan uygulamalar ve kötü niyetli olduğu tespit edilen uygulamalar olacak.

Bu şartları taşıdığı düşünülürse geliştirici tarafından yayınlanan uygulamalar kesinlikle markette yer almayacak. Öte yandan geliştiricinin uygulamasının silinmesinden sonra, farklı şeyler yüklemeside diğer zamanlara göre biraz daha zor olacak. Gelişmiş yöntemler üzerinde çalıştıklarını belirten Andrew Ahn, markete yapılan yüklemelerin biraz daha zor seçileceğini sözlerine ekledi.

teknoloji-editörü-nasıl-olunur
İlginizi çekebilir  Google Kendi Oyun Konsolunu Çıkarıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.