Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar | WorldNet Bilişim
Kapat

Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar

Anasayfa Bilgisayar Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar
format-sonrası-yüklenmesi-gereken-programlar

Bilgisayarlar teknolojik cihazlardır . Haliyle teknolojik olunca bozulma , donma , kasma gibi problemler kaçınılmaz oluyor.Bu gibi durumlar da sistemi baştan kurarak yani format atarak bilgisayarın daha hızlı çalışmasını sağlayıp akıcı bir hale gelmesine olanak sağlarsınız.Peki format attım ee napacam şimdi diyorsanız , format sonrası yüklenmesi gereken programları ve driverları makalemizde listeledik.İnanın hepsi birbirinden faydalı ve güvenli .

 

Önce Driverlar !

Formatı attıktan hemen sonra gidip de Youtube’dan bir video izlemeye kalkarsanız ya görüntü kasar ya ses gelmez yada internet yoktur . Bu durumlar oldukça normal. Çünkü bilgisayarınız da ki gerekli driverlar (sürücüler) tamamen sıfırlanmış olabilir. Peki nasıl  driverları yükleyebilirim hepsini tek tek nasıl bulayım , demenize gerek yok . İster Driver Pack Solution ister Snappy Driver programını kurarak tüm güncel sürücüleri bilgisayarınıza oldukça basit bir şekilde yükleyebilirsiniz.Tüm sürücüleri kurduktan sonra ise yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmak.


Şimdi ise sıra gerekli programları yüklemek te , gerekliden kasıt sık sık kullanılan yararlı programlar vs.


 

Programlar ve Yazılımlar

En faydalı programları ve yazılımları işlevleriyle beraber sıraladık . Yine emin olabilirsiniz hepsi birbirinden faydalı .


 

1 – Adobe Reader 

Pdf dosyalarınızı açmak için en mükemmel uygulamalardan birisi. Gerek kolay kullanımı gerekse pdf dosyalarını denetleme , okumak gibi önemli işlevlere sahiptir . Mutlaka her bilgisayarda olması gereken programlardan birisi.


2- Winrar 

Winrar bilgisayarın olmazsa olmazı. Winrar olmadan RAR , ZİP gibi uzantılı dosyalarınızı açamanız mümkün değil . Bunlara örnek olarak, örneğin herhangi bir oyunu ve ya programı indirdiniz . Bu oyun veya program setup veya oyun dosyalarını görmek için Winrar vb. uygulama ister . Bu yüzden mutlaka ama mutlaka Winrar bilgisayarınızda bulunmalı.


3- Net Framework

Yine yüklediğiniz oyunlar da ve ya programlarda istenilen bir yazılımdır . İşlevini şöyle düşünün programların çalışması için bir altyapı oluşturur.Windows’un o programı tanıması için kullanılan bir yazılım.

İlginizi çekebilir  Google Chrome Tema Yükleme

4- Java

Girdiğiniz görsel içeriği fazla olan siteler de örneğin oyun sitesi , bazı eklentiler çalışmaz , üstüne tıklayınca sizden Java yazılımını yüklemenizi ister . Eğer yüklerseniz eklentiler istediğiniz gibi çalışır , yüklemediğiniz zaman site doğru düzgün görüntülenmez.


5- Microsoft Office Uygulamaları

Yine olmazsa olmaz bir program hatta programlar. Microsoft office paketini mutlaka bilgisayarınıza kurun . Word’de yazılar yazıp , düzenleyip , çıktılar çıkarabilir . Excel’de matematiksel hesaplamaları yapabilirsiniz . Ayrıca bunun yanın da  Access , Powerpoint , Groove ve İnfoPath gibi çok önemli uygulamalarını içinde bulunduran paket , adeta sihirli bir değnek gibi tüm işlerinizi görebileceğiniz bir uygulama.


En çok yararlı 5 program ve yazılımı sıraladık dilerseniz bunların yanında şu uygulamarı da isteğinize bağlı olarak yükleyebilirsiniz.

 

 • Google Chrome : Tarayıcı
 • Skype : Görüntülü ve sesli konuşma 
 • Eset Nod32 Antivirüs : Virüs programı 
 • Disk İnfo : Harddisk Testi
 • Nero : Cd yazma programı
 • AIMP3 : Mp3 oynatıcı
 • Ccleaner : Disk temizleme 
 • K-lite : Video oynatıcı
 • uTorrent : Torrent dosyalarını açar
 • Adobe Flash : Flash eklentilerini açar
 • Adobe Cs6 Photoshop : Fotoğraf düzenleme 
 • Adobe Cs6 FireWorks : Web sayfasına yönelik grafik tasarımları
 • TeamWiewer : Başka bir bilgisayara uzaktan bağlanma 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.