Facebook neden bu kadar popüler? | WorldNet Bilişim
Kapat

Facebook neden bu kadar popüler?

Anasayfa Sosyal Medya Facebook neden bu kadar popüler?
facebook-wallpapers-19

Facebook yıllardır kullanılan sosyal medya platformunda güncelliğini koruyabilen uygulamalardan biridir. Günümüzde gençlerin için en gözde uygulama olma konusunda değer kaybetmiştir. Ama yine de kullanıcı sayısı ve popülerliği ile hala en çok tercih edilen uygulamalar arasında Facebook gelmektedir. Facebook, Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. Kuruluş tarihi 4 Şubat 2004. Facebook tam olarak 11 Eylül 2006 tarihinde kullanıma açılmıştır. Siteye dünyanın her yerinden kullanıcılar üye olmuştur. ABD, Mısır, Panama, Norveç, Türkiye gibi birçok ülkede virüs gibi yayılan Facebook hızlı bir şekilde popüler bir uygulama olmuştur.

Facebook kullanması çok basit bir uygulamadır. Bu yüzden olmalıdır ki günümüzde nerede ise herkesin bir Facebook hesabı vardır. Kullanımı oldukça basit ve içerisinde bir sürü uygulamayı barındıran Facebook çeşitli özellikler bulunmaktadır. Mesela istediğiniz zaman fotoğraflarınızıFacebook hesabınızda paylaşabilirsiniz. Ve isterseniz bu fotoğrafı herkese açık hale getirebilirsiniz. Ya da sadece arkadaşlarınıza açık hale de getirebilirsiniz. Bu konuda tercih sizindir. İsterseniz sadece fotoğraf değil videolarınızı da Facebook aracılığıyla paylaşabilirsiniz.

Facebook uygulamasında en dikkat çeken özelliklerden biri de dürtme özelliğidir. Bu özellik sayesinde insanlar birbirleriyle iletişim kurabilmektedir. Dürterek bazen karşınızdakini rahatsız etmek isterken bazen de ona merhaba da diyebilirsiniz. Ayrıca Facebook’ta yakın tarihteki etkinlikler ve doğum günü gelen arkadaşlarınızın kim olduğu gibi çeşitli bilgileri de öğrenebilirsiniz. Bu yönüyle bazen size bir hatırlatıcı olarak hizmet eder. Çevreniz ile aranızın açılmamasına ve de daha mutlu bir hayat sürmesine yardımcı olur. Çünkü günümüzde arkadaşlığın ilk şartlarından biri de sanırım doğum günlerini hatırlamaktır.

2007 yılında Facebook için olumlu bir gelişme yaşandı. Eklenen özellik ile uygulama içine çeşitli etkinlikler ve oyunlar eklendi. Bu uygulama sayesinde Farmville, Cundy Crush Saga, Pet Resque Saga gibi çeşitli oyunlar da meşhur oldu. Şu anda toplam 5500 kadar uygulama Facebook bünyesinde hizmete devam etmektedir. Facebook kendi gelişir ve meşhur olurken hem bu uygulamalardan faydalanmıştır. Hem de bu uygulamalardan faydalanmıştır. Bu yönüyle Facebook şöhretini bu uygulamalara borçlu iken bu uygulamalar da Facebook sayesinde popüler bir hale gelmiştir.

İlginizi çekebilir  İşte Facebook'un Dev Data Merkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.