E-ticaret Sitelerinde İndirim Kodu Kullanımı Avantajları | WorldNet Bilişim
Kapat

E-ticaret Sitelerinde İndirim Kodu Kullanımı Avantajları

Anasayfa Blogculuk E-ticaret Sitelerinde İndirim Kodu Kullanımı Avantajları
indirim-kodu

indirim-kuponu-sitesi

Rekabetin yoğun olarak yaşandığı E-ticaret piyasasında, firmaların kullandığı en büyük kozlardan biri de indirim kuponlarıdır. Bu indirim kuponları, yeni müşteri kazanmanın yanı sıra, sadık müşteri yaratmada da büyük önem taşımaktadır.

İndirim Kodlarının Ortaya Çıkışı

Online alışverişin ortaya çıktığı ve yaygınlaşması ve sektörde oyunun kurallarının belirlenmesinde büyük rol oynayan Amerika’da, indirim kuponları minik kitapçıklar halinde tüketicilere sunulmakta idi. Tüketicilerle tanıştırılan bu indirim kuponlarının, indirim oranı ne olursa olsun, ürün satışlarına büyük katkısı olduğunu fark eden firmalar zamanla bu tip kuponlarla satışlarını arttırmanın yolunu bulmuşlardır. 1990 yılında online indirim kuponlarının yayınlanması ile e-ticaret yapan siteler büyük bir kazanç yolu olarak bunu uygulamaya koymuşlardır. Online satış hacminin Türkiye’de de büyük şirketler tarafından fark edilmesi ve online indirim kuponları ile tüketicilerin yönünü büyük ölçüde online alışverişe çevirmiştir. Türkiye’de kullanıcılar internet üzerinden alışverişi güvenli bulmadıkları için offline alışverişi tercih ediyorlardı. Online alışveriş mağazalarının güvenilir ve kolay olması ve indirim kuponlarının da devreye girmesi ile tüketiciler online alışverişe yönelmişlerdir.

İndirim Kuponlarının Kullanılışı

E-ticaret siteleri, müşterilerini alışverişe teşvik etmek için bu indirim kuponlarını ve kodlarını, sitelerinde yaptıkları tanıtımlarla, SMS kampanyaları ile ve e-postalarla müşterilerine duyururlar. Firmalar bu indirim kuponlarını bazen müşterilerine özel olarak hazırlarken, bazen de herkesin kullanımına açık şekilde hazırlarlar. E-ticaret siteleri bu indirim kuponlarının kullanımı için bazı şartlar getirmişlerdir. Bu şartlar her firma için farklılıklar gösterebilir. Bazı firmalar alt limitsiz direk % X oranında indirim avantajı sağlarken, bazıları da belirli bir alt limitte alışveriş yapanlara yine belirli oranlarda indirim şeklinde sunmaktadırlar. Bazen de müşterilerin sadakatini arttırmak için bir sonraki alışverişlerde kullanılmak üzere hediye çekleri vermektedirler. Her ne şekilde olursa olsun bu indirim kodu ve indirim kuponlarının belirli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Firmalar bu indirim kuponlarının daha çabuk dönemsini istiyorlarsa kullanım sürelerini de kısa tutmaktadırlar.

İlginizi çekebilir  Alexa Sıralaması Nasıl Yükseltilir ?

Müşteriler Açısından İndirim Kuponları

Müşteriler bu indirim kod ve kuponlarına ulaşmak için e-postalarını kontrol etmeli, telefonlarına gelen SMS mesajlarını dikkatli incelemelidirler. Bazen online alışveriş sitelerinden gelen SMS’ler çok dikkatli incelenmesen silinir ve tüketiciler tarafından gözden kaçarlar. Bu durumda indirim kupon ve kodlarının tanıtıldığı siteler devreye girmektedir. Dünyada bu tarz siteler oldukça yaygındır. Türkiye’de de bu tarz siteler yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu tarz siteler, online alışveriş sitelerinden elde ettikleri indirim kodu ve kuponlarını sitelerinde paylaşmaktadırlar. Kullanım süresi geçen kuponlar siteden hemen kaldırılıyor ve sitede sürekli güncel indirim kuponları bulunmaktadır.

Firma Açısından İndirim Kuponları

E-ticaret sitesi indirim kuponu oluşturmadan önce, öncelikle başarılı online sitelerinin vermiş oldukları indirim kuponlarını ve kupon sitelerinin vermiş olduğu indirim kuponlarını incelemelidir. Daha sonra oluşturulacak olan kuponun indirim oranı belirlenmelidir. Bu kupon, müşteriyi alışveriş yapmaya teşvik edici bir araç olduğu için, firmanın kar marjı göz önüne alınarak esneyebildiği kadar esnek bir şekilde indirim oranı ya da TL bazında indirim sağlayan bir kupon oluşturulmalıdır. Sitede satış yapılan ürünlerin kategorileri arasında kar marjı oranlarında büyük farklılıklar varsa, belirli kategoriler kupon kullanımı dışında tutulabilir.

İndirim Kuponlarının Etkili Olduğu Dönemler

Kuponlar oluşturulurken, alışverişlerin yoğun olduğu özel günler seçilmelidir. Özellikle, Anneler günü, sevgililer günü, yılbaşı, dini bayramlar gibi günlerde satış yoğunluğu artacağı için kuponların bu günlere göre seçilmesi daha uygun olacaktır. Bu durum rekabet açısından çok önemlidir. Böyle özel günlerde bu indirim kuponları sitenin rakiplere oranla daha fazla tercih edilmesini sağlayacaktır. Bunun dışındaki zamanlarda ise verilecek olan indirim kuponları, atışların daha düşük olduğu dönemlerde müşterilerin alışverişe yönlenmesini sağlayacaktır.

İndirim Kodları Nasıl Kullanılır?

İndirim kuponu alan kullanıcılar, alışveriş sitesinde alışverişlerini tamamlarken, sepet sayfasına gelindiğinde burada indirim kodunun yazılacağı kutucuğa bu kod girilir ve uygula sekmesine tıklandığında yapılan alışverişin bedeli indirim miktarı kadar düşer. İndirim kodunun ismi farklı sitelerde farklı isimlerle anılır. Promosyon kodu, indirim kodu, hediye çeki, kampanya kodu, çek kodu, hediye kuponu kodu, indirim kuponu kodu gibi farklı isimlerle anılsa da yaptıkları eylem aslında aynıdır. Hepsi de yapılan alışverişlerde indirim sağlar. İndirim kuponları, parayla satılmayan, elle tutulmayan ancak bedava indirim veren araçlardır.

İlginizi çekebilir  Alexa Nedir, Ne İşe Yarar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.