En iyi Fotoğraf Çekme İpuçlarıWorldNet Bilişim | WorldNet Bilişim
Kapat

En iyi Fotoğraf Çekme İpuçları

Anasayfa Teknoloji En iyi Fotoğraf Çekme İpuçları
Fotoğraf-Çekme-Teknikleri

En iyi Fotoğraf Çekme İpuçları

Her kamusal alanda fantastik sokak fotoğraflarına kolayca ulaşılabiliyor, ancak çevremize aşırı yakınlık, karşımızda ortaya çıkan özel anları ve sahneleri kaçırdığımız anlamına geliyor.

Bu sokak fotoğrafçılığı ipuçları o belirleyici anları görmenize ve içgüdülerinize güvenmeyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Konulara yaklaşmak için bir kez güvendikten sonra, kameranızı bir toplumun aynası olarak kullanabilecek ve gerçek dışı, esprili ve dramatik görünümlü çekimlerle deneyim sağlayacaksınız.

  1. Sokak fotoğrafçılığı için kamera ayarları

Sokak sahnelerini çekerken anlık anları yakalamak için, çok çeşitli durum ve koşullarda çekim yapmaya hazır olmanız gerekir.

Kameranın hem deklanşör hızını hem de diyaframı otomatik olarak ayarladığı program modu, seçmek için iyi bir moddur, ancak bu ayarlar üzerinde herhangi bir kontrol sunmaz.

Çoğu DSLR ve yansıtmasız kameralarda (ve ayrıca bazı yüksek-uçlu sıkıştırmalarda) ana giriş kadranını çevirerek Program AE’ye erişebilirsiniz. Bu size kameranın kullanacağı deklanşör hızı ve diyafram üzerinde biraz kontrol sağlayacaktır.

Dolayısıyla, samimi bir portre çekiyorsanız ve herhangi bir hareketi dondurmak için daha hızlı bir deklanşör hızı kullanmak istiyorsanız, hem deklanşör hızını hem de diyaframı değiştirmek için giriş kadranını çevirin.

  1. Yer planlama

Ancak, caddelere gitmeden önce, küçük bir yer planlaması şarttır. İki ana husus şu: Güvende misin? Orada çekim yapmak yasal mı? Yasalara göre, sadece birkaç istisna dışında, kamuya ait sokaklara ve yerlere sadık kaldığınız sürece sokak sahnelerini fotoğraflama hakkınız bulunmaktadır (ancak bir tripodunuz varsa kuralların değişebileceğini unutmayın).

Özel arazide, önceden sahibinden izin almanız ve öyle devam etmeniz istenebilir. Parklar ve alışveriş merkezleri gibi kamuya ait olduğunu düşündüğünüz birçok yerin aslında özel arazi olabileceğini unutmayın.

  1. Sokaktaki insanların fotoğraflarını çekmek

Halkın resmini çekmeye gelince, yine birkaç istisna dışında, bu tamamen yasaldır. Ancak, fotoğraflarının çekilmesini istemeyen birinin fotoğrafını çekmeye devam ederseniz, taciz olarak görülebilir. En iyi yaklaşım sağduyuyu kullanmak ve araştırmanızı yapmaktır.

  1. Karşılaştıklarında ne yapılmalı?

Yasal haklarınızı öğrenin ve gerekirse, bilgili işlere karşı davalarınızı tartışmaya hazır olun. Eğer bir çatışmaya girerseniz, dostane bir tavır uzun bir yol kat eder. Niçin orada olduğunuzu ve ne yaptığınızı açıklayın. Kartvizit verin veya kullanıcıları web sitenize yönlendirin. Ne getireceğini ve geride ne bırakacağınızı düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.