DSN Nedir? DSN Türleri Hangileridir? | WorldNet Bilişim
Kapat

DSN (Data Source Name) Nedir? Türleri Hangileridir?

Anasayfa Teknoloji DSN (Data Source Name) Nedir? Türleri Hangileridir?
what-is-dns

DSN ” Data Source Name” baş harflerinin sıralanması ile oluşmaktadır. Türkçe adıyla Veri Kaynak Adı olan DSN kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçe adıyla Veri Kaynak Adı olan DSN, açık bir veri tabanı bağlantısını ( ODBC) sürücüsünü bağlanmaya yarayan veri yapısıdır. Her veri tabi farklı bir DSN ile ifade edilir. Belirli bir veri tabanına bağlanmak için DSN belirtmek gerekir. DSN ile Oracle, SQL Server, Sybase, Interbase, Paradox dahil bir sürü işletim sistemi veri tabanlarına ulaşımını sağlar. En ünlü işletim sistemlerinden biri olan Microsoft işletim sistemine dahil DSN aracılığıyla veri tabanlarına ulaşılabilir.

 DSN Nedir?

dns

DSN veri kaynak adı olmanın yanı sıra aynı zamanda dosya uzantısı işlevi de görür. Bu uzantılar veri tabanında bulunan dosyalardır. DSN uzantıları OrCAD Schematic Capture Schematic File (Cadence Design Systems Inc.), OLE DB Provider for ODBC (Microsoft Corporation), Object System Designer Design, CD Stomper Pro, ISIS Schematic Capture Schematic File (Labcenter Electronics Ltd) ve FileViewPro programları ile ilişkilendirilmektedir. DSN İLE sunucu adresleri, bağlantı sürücüleri, veri kaynağı, kullanıcı ID türü gibi özellikler belirtilir. Aynı zamanda parola ve şifreler için de DSN bağlantıları kullanılır.

DSN Türleri

3 tür DSN vardır. Bunlar sistem DSN, Kullanıcı DSN ve Dosya Dsn olarak ayrılmaktadır. İlk olarak sistem DSN den bahsetmek gerekirse bir sistemin tamamı için kullanılacak olan DSN türüdür. Bu DSN ile doğru bir şekilde oturum açılması sağlanır. Bu DSN programının mutlaka bulunduğu sistem üzerinde çalışması gerekir. Aksi taktirde çalışmayabilir. Çalışsa dahi işlevlerini tam olarak yerine getiremeyebilir. Sistem DSN kodu ise “HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Odbc\Odbc.ini\Odbc” kodu ile ifade edilir.

İkinci DSN türü olan kullanıcı DSN ise belirli bir kullanıcı için oluşturulmuş DSN olarak tanımlanabilir. Bu DSN’yi oluşturan kullanıcı bu adresi görüp kullanabilir. Kullanıcı DSN ise “HKEY_CURRENT_USER\Software\Odbc\Odbc.ini\Odbc” kodu ile ifade edilir.

İlginizi çekebilir  Yeni Apple TV 6 Ne Zaman Çıkıyor  ve Fiyatı Ne Kadar?

Üçüncü DSN adresi ise dosya DSN’dir. Bir metin dosyasındaki depolanan veriler Dosya DSN ile ifade edilir. Bir dosyanın yeterli verileri içermesi veri kaynağına erişimi için yeterlidir. Bu da dosya DSN kullanılır hale gelmesini sağlar. Bu sürücünün yerel olarak yüklenmesi gerekir. Aksi taktirde dosya çalışmaz. Dosya DSN Program Files\Common Files\Odbc\Data kaynakları klasöründe saklanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.