Buzdolabı Kullanmanın Püf Noktaları | WorldNet Bilişim
Kapat

Buzdolabı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anasayfa İnceleme Buzdolabı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
buzdolabı

Evimiz olmazsa olmaz eşyalarından biri de buzdolabıdır. Mutfakların baş kösesinde her daim kendine bir yer bulan buzdolapları yemeklerimiz bozulmamasına ve sonradan tekrar yenilebilmesini sağlıyor. Ama buzdolapları çoğu zaman yanlış kullanımlar sonucu bozulabilir. Bu yüzden buzdolapları kullanılırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar vardır. Doğru kurulum ve yapılan doğru temizlik ile buzdolaplarını uzunca bir süre kullanılabilir hale geliyor. Aynı zamanda buzdolaplarının verimi de bu sayede artabiliyor. En az enerji ile en iyi özelliklerini göstersin istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Buzdolabının evin neresinde olduğu çok önemlidir. Buzdolabının olduğu yer kuru ve hava alan bir yer olmalıdır. Ayrıca buzdolaplarının doğrudan ışığa maruz kalmaması gerekir. Aynı şekilde ısıya da. Bu yüzden de ocak, tüp ve radyatör gibi maddelerden olabildiğince uzaktaolmaları gerekmektedir. Yoksa buzdolabınız pek de uzun ömürlü bir hayat süremez. Buzdolabının bakımı ve temizliği de bir hayli önemlidir. Buzdolabınız daha iyi çalışmasını ve daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız buzdolabınızı özenle temizlemelisiniz. Temizlenme işlemi sırasında mutlaka buzdolabının fişinin takılı olmadığından emin olun. Ve mümkünse sigortayı da kapatın. Elektrik çarpması ihtimalini böylelikle en aza indirmiş olursunuz. Ama buzdolabını temizlerken kum, klor ve asit içerikli maddeleri kullanmamaya özen gösterin. Ve çözücü maddeler kullanmaktan da kaçının.

Buzdolabınız yerini değiştirmek istiyorsanız da dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Buzdolabı taşınırken buzdolabının hasar almamasına dikkat edin. Taşınırken hiçbir yere çarpmamasına ve parçalarının kaybolmamasına dikkat edin. Raflar ve diğer iç parçaları da özenle temizlenmelidir. El ile temizlenmesi çok daha doğrudur. Bulaşık makinesinde hasar alma olasılığı çok daha fazladır.

Buzdolabınızda bazen buz kırağı ve kargibi maddeler oluşabilir. Bu gibi maddeleri çıkarmak için sivri ve keskin nesneler kullanmamaya çalışın. Enerji kullanımının daha verimli hale gelmesi için buzdolabınızı duvardan 5 cm kadar uzakta tutunuz. Ayrıca buzdolabınızın kapaklarını olabildiğince kısa süre açık tutun. Havalandırma delikleri kesinlikle kapatılmamalıdır. Yoksa soğutucu daha fazla çalışır ve buzdolabının işleyiş düzeni bozulur. Buzdolapları hakkında diğer önemli husus ise yemekleri dolaba sıcakken koymamamız gerektiğidir. Oda sıcaklığına gelmeden buzdolaplarına konan yemekler buzdolabınıza zarar verir.

İlginizi çekebilir  Windows 7 Nedir? Özellikleri ve Sistem Şartları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.