Bug Ne Demek?WorldNet Bilişim | WorldNet Bilişim
Kapat

Bug Ne Demek?

Anasayfa Bilgisayar Bug Ne Demek?

Bug Ne Demek?

Kökeni İngilizce olup böcek anlamına gelen Bug ilk olarak 1878 yılında Edison tarafından ortaya atılmıştır. Bug kelimesi tekniksel bir işlev bozukluğunu anlatmak için kullanılmaktadır. Aynı zamanda Web tabanlı uygulamalarda ve programlarda sistem açığı anlamına gelmektedir. Günümüzde oyun kullanıcıları ise bug’u ‘software bug’ olarak yani yazılım hatası olarak tanımlamaktadır.
Bilgisayarda oluşan hataların veya genel arızaların tanımına denmektedir.
Bu hataların teşhisi ve imha edilmesi işlemine ise ‘Debugging’ denmektedir.
Bug’dan kurtulmanın en etkin yolu ise güncelleme yapmaktır.
Güncellenen program hatalı kodu ortadan kaldırdığı için bug da tamamen ortadan kalkmaktadır.

Bug Neden Oluşur?

Bug genel olarak oyunlarda ortaya çıkmaktadır. Yeni çıkan oyunlar yayınlandığı zaman bu görsel hatalar ve buglar keşfedilmeye başlanmaktadır. Oyun stüdyoları ekip olarak çalıştığından dolayı ihmale alınması istatiklerin arasında yer almaktadır. Bazense bug’u düzeltmek oyunu kurmaktan daha zor hale gelmektedir.  Aynı zamanda yeni kurduğumuz sitelerde Domain satın almadığımız zaman ya da her sistemde olacağı gibi açıklar olduğu zaman bug oluşması kaçınılmaz kılınılmaktadır.

Bug Hangi Uygulamalarda Görülür?

Genel olarak tüm yazılım ve kodlamalarda bug vardır. Bir sistemin analizinde eğer açık hatalar var ise bu hataların nasıl meydana geldiği ve nasıl yok olacağı her zaman merak konusudur. Kısacası bug her türlü uygulama ve sistemde bulunabilmektedir. Bunlara ek olarak oyun kurucularının da genel olarak karşılaştığı her sistemde olan açıklık yani bug’lar

Bug Nasıl Bulunur?

Günümüzde birçok kullanıcı sistemlerde ki güvenlikten sorumludur ve siteye ilişkin bilgileri ortaya çıkartmaktadır. Bu kullanıcılar genelde hazır scriptler indirip oluşan hatayı tespit etmektedirler.
Bulunan hedef kişinin mail adresini tespit edip kişiyle iletişim yollarını arar. Eğer sitede veya site sahibinde herhangi bir bug ‘hata’ bulamazsa bir açık bularak sisteme girmeye çalışır ve etkisiz hale getirmek için domain kurma işlemine başlamaktadır. Kısacası ilk olarak hedef siteyi, daha sonra site sahibini analiz etmektedir.
Sitenin bulunduğu host’u ve register edildiği siteyi analiz ettikten sonra bunlarda sonuç vermezse son olarak domain atamaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.