Bitcoin mi, altcoin mi? Hangisine yatırım yapmalıyım? | WorldNet Bilişim
Kapat

Bitcoin mi, altcoin mi? Hangisine yatırım yapmalıyım?

Anasayfa Kripto Para Bitcoin mi, altcoin mi? Hangisine yatırım yapmalıyım?
bitcoin&altcoin

Son zamanlarda işlem hacmi gün geçtikçe büyüyen ve popülerliği ile merak uyandıran kripto sanal paralar işlem yapma aracı olarak kullanılmasının yanı sıra işlem gördükleri borsalarda oluşan fiyatları ile birlikte yatırımcıların da ilgi odağı haline geldi. Gerek kolay işlem yapılabilmesi gerekse de gün geçtikçe daha fazla ülke ve şirketin ekonomi dünyasında yer almasıyla birlikte gittikçe yaygınlaşan kripto sanal paraların yatırım amaçlı kullanımında Bitcoin al sat ve altcoin al-sat işlemleri büyük yer kaplamaktadır. Ancak bu piyasalarda bulunan yatırımcıların aklına ilk olarak hangi para çeşidinin tercih edileceği sorusu gelmektedir.

Kripto sanal para serüveni, Bitcoin (BTC) ile başlamıştır. Özellikle 2016’dan sonra Bitcoin fiyatlarında yaşanan muazzam yükseliş altcoin (alternative coin) adı verilen ve Bitcoin’e alternatif olarak kripto sanal para piyasalarına sunulan diğer kripto paraların ortaya çıkmasına yol açtı.

Adından da anlaşılacağı üzere altcoinler, Bitcoin’e alternatif olarak piyasaya sürüldüğü için işlem hacmi ve büyüklüğü Bitcoin kadar değildir. Ayrıca, altcoin adı verilen kripto sanal paralar Bitcoin’den farklı olarak sadece bir para biriminin değil Bitcoin dışında kripto sanal para piyasalarında işlem gören diğer bütün sanal paraların toplu adıdır. Piyasaya çıkışları Bitcoin’den sonra olan altcoinlere örnek olarak Ethereum(ETC) ve Dashcoin (DSH) verilebilir.

Peki, gün geçtikçe büyüyen ve işlem hacmi de aynı ölçüde artan kripto sanal para ekosistemi içerisinde yatırım yapmak isteyenlerin tercihi ne yönde olmalıdır? Gelin bu soruya hep birlikte bir cevap arayalım.

1.      Bitcoin’in Fiyat Trendi

Bitcoin fiyatları temelde herhangi bir merkezi kuruma bağlı değildir. Bu yüzden tamamen serbest bir piyasada arz ve talep koşullarına bağlı olarak oluşmaktadır. Açık kaynaklı işlemler sonucunda ortaya çıkan Bitcoin’lerin üretimi ise coin mining adı verilen özel bir işlem ile profesyonel yazılımcılar tarafından yapılmaktadır.

Bitcoin’in fiyatı temel olarak piyasa koşullarına göre oluşur. Elbette ki Bitcoin ile ilgili haberler sonrasında daha fazla insanın bu teknolojiye hakim olması sonrasında piyasada bulunan kişi sayısı ile birlikte bir talep artışı da yaşanır. Aslında kısaca temel olarak Bitcoin fiyatını belirleyen şey; piyasa koşulları ve bu koşullarda oluşan değişimlerdir. Bitcoin fiyatının trendi (eğilimi) bu şekilde oluşur.

Tabii ki her piyasada olduğu gibi bu piyasada da uzmanlar Bitcoin fiyatları ile ilgili görüşlerinde ikiye ayrılmıştır: iyimserler ve kötümserler. Bazı milyarderler Bitcoin’in uzak durulması gereken bir aldatmaca olduğundan bahsederken bazıları ise bunun sadece ağ üzerinden alışveriş yapmayı sağlayan bir araç olduğunu belirterek işlevinden fazlası dışında bir şey ifade etmeyeceğini söylemiştir.

İlginizi çekebilir  Durağan fiyat zamanı. Fiyatı en az değişen dijital ödeme araçları hangileri?

Ancak pek çok analist Bitcoin fiyatlarının gün geçtikçe daha fazla yükseleceğini öngörmektedir. Örneğin Xapo Corporations’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Wences Casares’e göre Bitcoin’in fiyatı 2027 yılında 1 milyon Dolara ulaşacak. Tabii ki iktisadi piyasaların doğası gereği, pek çok analistin de üzerinde durduğu gibi, aslında Bitcoin’in fiyatını belirleyen şey beklentiler ve insanların piyasadaki davranışları. Uzun vadede bunu belirleyen en önemli şey ise Bitcoin’in işlem kabiliyetinin artması ve gün geçtikçe daha da yaygınlaşması. Bunu kolaylaştıran en önemli şey ise ülkelerin Bitcoin kullanımını yasallaştırması. Bu şekilde yapılan yasal işlemler insanların ilgisinin Bitcoin’e yönelmesini arttırıyor ve Bitcoin üzerindeki talebi doğrudan etkiliyor. Kısacası, kurumsal muhataplığın artması ve küresel para hareketliliğinin Bitcoin piyasasını da gün geçtikçe daha fazla sarması talep üzerinden Bitcoin fiyatını etkileyecek ve artan taleple birlikte Bitcoin fiyatlarını da arttıracaktır.

Yazının yazıldığı 15 Eylül 2018 tarihinde Bitcoin’in güncel fiyatı 6.498 ABD Doları üzerinden işlem görmektedir.

2.      Bitcoin ve altcoin fiyatları arasındaki ilişki

Bitcoin’in ilk çıkan kripto sanal para olması, kripto sanal para ekosistemi içerisinde ayrı bir noktada değerlendirilmesine ve talebininin de yüksek olmasına yol açmıştır. Diğer altcoinlere nazaran kripto para ekosistemi içerisinde Bitcoin’e duyulan güven 9 yıllık geçmişi ve ilk coin olması nedeniyle daha fazladır. Bundan dolayı Bitcoin’in işlem hacmi fazladır ve Bitcoin, kripto para ekosisteminin amiral gemisi olarak değerlendirilebilir.

Bu nedenle kripto para piyasasında işlem yapan pek çok borsa, işlemlerinde temel sanal para birimi olarak Bitcoin’i almakta ve işlemlerinin ilk etabını Bitcoin üzerinden gerçekleştirmektedir. Bu durum, altcoinler üzerinden alım-satım işleminde bulunacak yatırımcıların ilk olarak Bitcoin satın almasını ve daha sonra ellerinde bulunan Bitcoinlerin altcoine çevirilerek ilgili alım veya satım işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Dolayısıyla, pek çok altcoinin fiyatı ile Bitcoin fiyatı arasında bir ilişki ortaya çıkmaktadır.

Ancak, bu durum tabii ki de altcoinlerin fiyatlarının doğrudan Bitcoin tarafından belirlendiği şeklinde anlaşılmamalıdır. Altcoinler de tıpkı Bitcoin gibi kendilerine has piyasalara sahiptir ve bu apayrı piyasaların da kendine has piyasa koşulları bulunmaktadır. Bu nedenle söz konusu piyasalarda ortaya çıkan kendine has koşullar bu piyasalarda işlem gören altcoinlerin fiyatlarının Bitcoin’in aksi yönünde hareket etmesini sağlayabilir. Örneğin, bir altcoinin piyasasında yaşanabilecek büyük bir siber saldırı hadisesi o altcoinin fiyatını Bitcoin’in artma trendi içinde olduğu bir dönemde etkilese bile düşürür ve Bitcoin’in fiyatı artsa bile altcoinin kendine has durumundan dolayı Bitcoin’in aksine değer kaybedebilir.

İlginizi çekebilir  En İyi 3 Kripto Para Madenciliği Teknolojisi

Kısacası, bu ekonomik ekosistemin amiral gemisi olması ve en yüksek işlem hacmine sahip olması nedeniyle genel olarak kripto sanal alemin fiyat belirleyicisi Bitcoin’dir. Bitcoin fiyatları ile altcoin fiyatları arasında gözle görülür bir ilişki mevcuttur. Ancak, her altcoinin kendine has bir piyasası olduğu düşünüldüğünde de o piyasaların koşullarında meydana gelen değişiklikler altcoin fiyatları ile Bitcoin fiyatlarını birbirinden ayıracaktır.

3.      Yatırım aracı olarak kripto sanal paralar

Yukarıda bahsedilen sebepler ve gün geçtikçe hakkında yayılan haberlerle popülaritesini arttıran kripto sanal paralar, bu özellikleriyle yatırımcıların ilgisini her geçen gün daha fazla çekmektedir. Bu piyasalar üzerindeki uzman görüşleri bahsettiğimiz gibi ikiye ayrılmaktadır. Bazı uzmanlar kripto sanal paraların geleceğini kötü görürken, bazıları oldukça iyi bulmaktadır.

Bu şekilde üzerinde pek çok tartışma bulunan kripto sanal paraların yatırım aracı olarak değerlendirilmesi son zamanlarda oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Kolay kullanımı ve doğru bir süreç okuma ile ciddi kar seviyelerini yatırımcısına sunan kripto sanal paralar, alternatif bir yatırım sürecini yatırımcısına vaat etmektedir.

Teknolojinin, son dönemlerdeki baş döndüren yenilikleriyle birlikte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiği su götürmez bir gerçektir. Pek çok gündelik iş ve işlemlerimizi artık online olarak yapmaktayız ve bunların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum, teknoloji tabanlı ortaya çıkan yeniliklerin insanlık aleminin geleceği olduğu gerçeğini de beraberinde getirmektedir. Hayatın her alanında olan teknolojik yenilikler elbette ki ekonomi alanında da insanlığa büyük bir kolaylık sağlayacak ve işlemleri kendi üzerine çekecektir.

Dolayısıyla, kripto paraların internet tabanlı olması onların parlak bir geleceğe sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum, kripto sanal paraların uzun vadede işlem kabiliyetlerinin gün geçtikçe artması ve politika yapıcılar ile küresel para ticaretine yön verenlerin sempatilerini cezbetmesiyle güzel günlere gebe olduğuna bir işaret olarak değerlendirilebilir.

4.      Bitcoin mi altcoinler mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk bulunan kripto para olması nedeniyle güvenilirliğini piyasaya kanıtlama şansına daha erken sahip olan Bitcoin, kripto sanal para piyasalarında ayrı bir yere sahiptir. Ancak bu durumun yatırımsal anlamda avantajlarının yanında bazı dezavantajları da söz konusudur.

İlk olarak Bitcoin, diğer kripto paralara nazaran daha önce çıkması nedeniyle kripto sanal para ekosisteminin yön verici kaynağı durumundadır. Ancak, bu özelliği Bitcoin’e yatırım yapanların sayısının gün geçtikçe artması nedeniyle bir müddet sonunda fiyatının dengelenmesi gibi bir sonuca yol açmıştır. Yüksek fiyat üzerinden işlem gören Bitcoin üzerine yapılan yatırıma nazaran daha düşük fiyatlı ancak gelecek vaat eden bir altcoine yönelinmesi halinde oransal olarak daha büyük bir getiri sağlanacaktır. Çünkü, Bitcoin fiyatı yükseldikçe çok büyük değişimlerin kısa vadede beklenmediği bir döneme girilmiştir. Ancak, gelecek vaat eden bir altcoine yapılacak yatırım, düşük fiyattan alınan bu altcoinde oluşacak fiyatın oransal değişiminin daha yüksek olması sebebiyle tercih edilmesine olanak tanımaktadır.

İlginizi çekebilir  Facebook ve İnstagram’dan Şok Karar

Elbette ki bu şekilde elde edilecek getirileri öngörebilmek için piyasanın sıkı takip edilmesi ve hangi altcoinin gelecek vaat edeceğinin iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Çünkü, gün geçtikçe popülerliği artan bu ekosisteme yönelik talep arttıkça her geçen gün daha fazla altcoin piyasada yerini almakta ve teknik olarak pek bir gelişim getirmeyen altcoinlere olan talep stabil kalmaktadır.

5.      Kripto sanal para fiyatları ne yönde değişecek?

Genel olarak yazımızın tümünde bahsettiğimiz gibi kripto sanal para teknolojisi ekonomi kamuoyunda büyük bir yankı uyandırmış ve her geçen gün takipçi sayısını arttırmıştır. Elbette ki bu durum her piyasada olduğu gibi bu piyasada da oluşabilecek spekülatif hareketlerin artmasına sebep olmaktadır. Ancak, ciddi yatırımcıların bu tarz hareketlerden etkilenmeyerek kripto sanal paralara olan güvenlerini kaybetmemeleri konusundaki göstergeler olumludur.

Her ne olursa olsun, küresel ekonomi camiasında gün geçtikçe daha geniş yer almaya başlayan kripto sanal paralar daha çok kurumsal onay aldıkça daha değerli hale gelecek ve insanlar işlemlerinde daha çok kripto sanal para kullanmaya başlayacaktır. Gitgide yaygınlaşsa da kripto sanal para piyasaları, insanların düşündüğünün aksine hala çok yenidir ve gün geçtikçe daha fazla gelişmektedir. Dolayısıyla yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu piyasada ortaya çıkan her yenilik insan hayatına daha büyük bir kolaylık getirecek ve bu piyasaların tercih oranını daha çok arttıracaktır.

Her ne kadar birtakım büyük yatırımcı ve global grupların spekülatif hareketleri sonrası, kripto paraların volatilitesi yüksek gibi görünse de kripto teknoloji bahsettiğimiz gibi hala yenidir. Bu teknolojinin birtakım eksiklikleri gün geçtikçe giderilecek, yaygınlaştıkça fiyatlarını daha çok arttıracak ve yatırımcısına daha yüksek kar sunacaktır. Kripto sanal paraların geleceği parlak görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.