Android'de Uygulama İzinlerini Yönetme | WorldNet Bilişim
Kapat

Android’de Uygulama İzinlerini Yönetme

Anasayfa Android Android’de Uygulama İzinlerini Yönetme

Telefonunuza yüklemiş olduğunuz ve telefonunuzda bulunan uygulamaların güvenli olduğundan hiçbir zaman emin olamıyoruz ancak bu uygulamalar sizden bazı izinler istemektedir. Bu izinler sayesinde uygulama, tüm bilgilerinize erişerek verilerinizi tehlike altına sokabiliyor. Şuan Bu tehlikeden kurtulmanın yolu uygulama izinlerini yönetme‘dan geçiyor. Yani uygulama kafasına göre kendisi otomatik olarak izinleri aktif etmesi yerine bu durumu siz kendiniz  uygulama izinlerini yöneterek halledebilirsiniz.

İndirmiş olduğunuz herhangi bir uygulama sizden izin için onay ister. Örnek vermek gerekirse bir uygulama indiriyorsunuz ve o uygulama Kamera ve mikrofonunuz için sizden izin istiyor. Siz de bu izini uygulamaya verirseniz uygulama istediği zaman kameranızı ve mikrofonunuzu kullanabilir. Hele ki bir de bu uygulma kötü niyetli bir uygulamaysa verdiğiniz izin ile birlikte kameradan sizi izleyebilir mikrofondan ise sesinizi kayıt altına alabilir.

Ancak ne yazık ki çoğu uygulama izin almadan çalışmıyor ve siz de mecburen uygulamaya izin vermek zorunda kalıyorsunuz peki sonradan bu uygulama izinlerini nasıl yönetebilirim ? diye soracak olursanız bu makalede nasıl yapabileceğiniz basitçe anlatılmaktadır.

Android'de-Uygulama-İzinlerini-YönetmeTelefonunuzdan ayarlar kısımına girin ardından karşınızda bulunan seçeneklerden uygulamalar seçeneğine tıklayın. Bu kısımda telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaların listesi karşınıza çıkacaktır. Burada izinlerini yönetmek istediğiniz uygulamanın üzerine tıklayın.

Ayrıca telefon menünüzden izinlerini yönetmek istediğiniz uygulamanın üzerine uzun basılı tuttuğunuzda üst tarafta “Uygulama Bilgileri” adında bir bölüm çıkacaktır. Uygulamayı buranın üzerine sürüklediğiniz taktirde “Uygulama Bilgileri” bölümüne giderek izinleri yönetebilirsiniz.

Ancak akıllı telefonların her birinde neredeyse farklı tarz arayüzler bulunduğu için bazı telefonlarda bu özellik mevcut olmayabiliyor.

 

Android'de-Uygulama-İzinlerini-Yönetme

Ve karşınıza çıkan panelden izinler kısmına tıklayarak “uygulama izinleri” sayfasına erişim sağlamış olacaksınız. Her uygulamanın kendine özel bölümleri (örnek Kamera, Kişiler, Konum, Mikrofon, Telefon, SMS ve Depolama Alanı) burada listelenmektedir. Bazı uygulamalar otomatik olarak tüm izinleri alabilmektedir, ancak buradan istediğiniz izinleri iptal edebilir veya aktifleştirebilirsiniz.

Zorda kalmadıkça güvenmediğiniz uygulamaları indirmeyin ve bunlara erişim izni vermeyin !

 

İlginizi çekebilir  Xiaomi'den iPhone X Hamlesi ! Mi Mix 2s Tasarımı Sızdırıldı!

“Android’de Uygulama İzinlerini Yönetme” üzerine 1 yorum

  1. Ali says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.