Android mi iOS mu?WorldNet Bilişim | WorldNet Bilişim
Kapat

Android mi iOS mu?

Anasayfa Android Android mi iOS mu?

Android mi iOS mu?

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesinin ardından Apple ve Android aralıksız cihaz çıkarmaya devam etmektedir. Önceliğimiz olan gizlilik konusunda Apple bulut özelliğinde ki hafızayı yarıya indirip cihaza taşımasının üzerine gizlilik poliçesini yeniden düzenlemiştir.
Bunun üzerine gizliliğe verdiği önemi kullanıcılarına göstermektedir.
Tüm bunlara karşılık olarak Android kişisel verilerimizi çalmayı her ne kadar politik olarak savunsa da verilerimizi almaya devam etmektedir. Yapılan açıklamada kişisel verilerimizi başka platformların kullanması Android’e olan güvenimizi sarsmakta ve bu durumda İos’un gerisinde kalmaktadır. Aynı zamanda Apple sınırlamalar konusunda da oldukça güvenlidir.
Yazılım içeriğine gelirsek Apple çoğu yazılımda kendi şirketine uyumlu olmasını istemektedir. Android ise bu konuda uyumlu yapısıyla daha çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda Android Linux işletim sistemi tabanlıdır. Yani Androidi bu sayede kullanmaktayız bu sistemin açık olması ise androidin aleyhine olmaktadır.
İOS ise Unix işletim sistemi tabanlıdır buda kapalı sistem olduğu için İOS’U önde tutmaktadır.
Google birçok markayla çalıştığı için güvenlik açısından da geride kalmaktadır. Android cihazlarda kötü amaçlı yazılımlar ve içerdiği her türlü reklamdan dolayı güvenlik seviyesini eksiye indirmektedir.
En çok seçim yaptığımız bir diğer konu ise fiyattır. Androidin her cebe uygun fiyatında cihaz bulmak mümkünken Apple şirketi aksine gün geçtikçe fiyatları daha çok arttırmaktadır.
Bir diğer konu olan pil ömrü ve bataryaya değinirsek Androidi telefonunda bataryası bozulduğunda değiştirme imkânı bulunurken İOS da bu durum pek mümkün görülmemektedir. Pil ömrü olarak da ikisini kıyaslamak pek mümkün sayılmaz.
Uygulama kısmında ise Apple bize her türlü resim müzik indirme imkânı sunmayıp erişimi engellerken Android her türlü uygulamaya izin vermektedir.
Android cihazlarına APK uzantılı dosyaları uzaktan indirdiği için Google Play Store haricinde de uzantılar indirebilmesi kullanıcılarına sunduğu avantajlardan biridir.
Hesabımız ile sisteme giriş yapabileceğimiz sayısız uygulama olması ve bu hesapları da diğer platformlar da kolayca kullanabilmemiz Androidi
uyumlu yapmaktadır fakat bu durum bizleri Androide her ne kadar yöneltse de IOS yine vazgeçilmeyenler arasındadır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.