Instagram Organik Takipçi Nedir, Arttırma Yolları Nelerdir? | WorldNet Bilişim
Kapat

Instagram Organik Takipçi Nedir, Arttırma Yolları Nelerdir?

Anasayfa Sosyal Medya Instagram Organik Takipçi Nedir, Arttırma Yolları Nelerdir?
instagram-takip-300x200

Instagram takipçi sayısı hızla artmaktadır. Hal böyle olunca da Instagram sosyal paylaşım hesabı olmaktan çıkmaya başlamıştır. Farklı amaçlarla kullanılan Instagram, son yıllarda E-ticaret sitelerinin kullanıldığı uygulamalar halini almıştır. Instagram uygulaması üzerinden yapılan paylaşımlar ve gönderiler geniş bir takipçi kitlesine ulaşmaya başlamıştır. Doğal olarak bu durum, takipçi sayısını arttırma gereğini doğurmuştur. Instagram takipçi arttırma yöntemi olarak, organik takipçi arttırma ve güvenilir olmayan yollardan takipçi arttırma seçenekleri ortaya çıkmıştır. Buna bağlı olarak da takipçi satın alma siteleri ortaya çıkmıştır. Bu siteler arasında güvenilir siteler olduğu kadar güvenilir olmayan siteler de bulunmaktadır.

Organik Takipçi Ne Demek?

Organik takipçi, bilinen anlamıyla doğal takipçi anlamına gelmektedir. Bu tür takipçiler sadece sayısal olarak takip etmekle kalmaz, beğenir, yorum yapar ve sürekli etkileşim halindedirler. Organik takipçilerin en büyük avantajı, düzenli takip, beğeni ve yorum ya da bir şeyler satın alma gibi etkileşimler ile ortaya çıkmaktadır. Bu sayede Instagram hesabı da amacına ulaşmış olacaktır.

Organik Takipçi Arttırma Yolları

Profil Fotoğrafı

Profil herhangi bir yerde,  öneriler bölümünde çıktığında eğer hesap kişisel ise herhangi bir fotoğraf konabilir. Ancak, belirli bir amaca yönelik bir sayfa ise ziyaretçi çekmesi için profile konulacak olan fotoğraf çok önemlidir. Belirli bir markayı temsil edenler, bu markanın logosunu değişiklik yapmadan koymalıdırlar. Instagram sayfası hangi amaca hizmet için açıldıysa, kullanıcıyı o şekilde temsil edecek bir fotoğraf koymak ziyaretçilerin ilgisini çekecektir. Bu sayede organik takipçi kazanılabilir.

Paylaşım Kalitesi

Bazı zamanlarda profil fotoğrafı takipçi çekmek için yeterli olurken, bazen de bu yeterli olmaz. Ziyaretçi içeriği baktığında kendine bir şey katmayacağını düşünüyorsa, takipten vazgeçer. Kaliteli paylaşım yapmak bu nedenle çok önemlidir. Paylaşılan fotoğrafların çözünürlüğünün yüksek olması hatta mümkünse profesyonel bir kamerayla fotoğraf çekilmesi önemlidir. Arka planın hep aynı olması ve aynı efektlerin kullanılması da daha profesyonel bir görüntü ortaya çıkarır.

İlginizi çekebilir  Facebook Beğenmedim Tuşu Geliyor

Düzenli Paylaşım

İstikrarlı paylaşımlar takipçilerin beğenisini kazanır. Bu nedenle düzenli paylaşımlar yapılmalıdır. Günlük iki ya da üç paylaşım yapılmalı ve bu paylaşımlar aralıklarla yapılmalıdır. Hatta her gün aynı saatte paylaşım yapmak, takipçileri o saatlerde sayfaya yönlendirecek ve sayfaya olan güveni arttıracaktır. Bu sayede hem takipçi sayısı korunur, hem de yeni gelecek olan takipçiler için olumlu bir izlenim yaratılmış olur. Bu sayede organik takipçi sayısı da arttırılmış olur.

Hashtag Kullanmanın Önemi

İlk zamanlarda sayısız etiket kullanılabiliyordu. Ancak, günümüzde etiketlerin fazla kullanılması hesabın geçici olarak engellenmesine neden oluyor. Bu nedenle kullanılacak olan Hashtag sayısı 5’i geçmemelidir. Gönderilerde Hashtag kullanımı sayesinde, kullanılan etiketi aratanların sayfasında, yapılan paylaşım çıkmaktadır. Hashtag kullanmadan önce yapılması gereken en önemli konu, kullanılacak olan Hashtag arama kısmına yazılır ve aratılır. Arama yapıldığında bu kelime ile ilgili kaç paylaşım yapıldığı yazmaktadır. Bu şekilde sayfanın içeriği ile alakalı en fazla paylaşım yapılan 5 adet Hashtag belirlenerek gönderiye eklenir. Bu sayede o bölümdeki paylaşımların belirlenmesi ile organik takipçi sayısı da artar.

Doğru Zaman

Yapılacak olan paylaşımların zamanı çok önemlidir. Bunu, deneme yanılma yöntemi ile tespit etmek gerekir. Bu şekilde yapılan paylaşım günün hangi saatinde daha çok etkileşim alıyor ise, hep o saatlerde paylaşım yapmak gerekir.

Yarışma, Çekiliş ve Etkinlikler

Takipçilerin en fazla beğendiği ve rağbet ettiği aşama bu aşamadır. Bunun için önce hikâyede çekiliş yapılacağı duyurulmalı ve paylaşım olarak da yapılmalıdır. Yapılan bir gönderinin altında takipçilerin arkadaşlarını etiketlemeleri, gönderileri beğenmeleri ve etiketleyerek bu gönderiyi paylaşmaları istendiğinde takipçiler buna rağbet edeceklerdir. Bu şekilde hikâyede görenler ve etiketlenen kişiler de bu çekilişe katılacak ve sayfanın takipçi sayısı artacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu çekilişin canlı olarak yapılması ve çekiliş sonucunda vaat edilen hediyenin verilmesi şarttır.

İlginizi çekebilir  İnstagram Şifre Değiştirme

Takipçilerle Etkileşim

Takipçilerle etkileşimde olmak onlara kendilerini değerli hissettirir. Bu nedenle sordukları sorulara ve yaptıkları yorumlara kesinlikle cevap verilmelidir.  Mesaj yoluyla soru soranlara mutlaka cevap verilmelidir. Cevap alamayan takipçiler sayfayı takip etmeyi bırakacaktır. Etkileşimi sıkı tutmak takipçilerin sayfada kalmasını sağlayacaktır.

Sayfalarla Etkileşim

Oluşturulan sayfanın alanına uygun olan bu alandaki büyük firmaların sayfalarıyla etkileşim halinde olmak gerekir. Hatta bu sayfalardaki paylaşımların altına etkileyici yorumlar yapmak da insanların merak edip sayfayı ziyaret etmesini sağlayacaktır. Ziyaretçiler sayfadaki paylaşımları beğenirse organik takipçi kazanmış olunur. Aynı zamanda bu sayfalardaki yöneticilerle iletişim halinde olmak gerekir. Bu şekilde hikâyelerinde sayfayı önermeleri ve etiketlemeleri istenebilir. Bu şekilde takipçi sayısı hızla artacaktır.

Reklam Verme

Şimdiye kadar sayılan tüm yöntemler parasız yöntemlerdir. Sayfanın reklamını vermek de bu süreçte etkili olmaktadır. Bu şekilde sayfa belirli yerlerde görünür olacaktır. Bu şekilde sayfayı takip etme oranı da artacaktır. Belirli bir ücret karşılığı sonuç alınsa da hiçbir riski bulunmamaktadır. Sayfa reklamları için belirli reklam paketleri vardır. Bunlar içinden en uygun olanı seçilerek sayfanın reklamı verilebilir.

Karşılıklı Takip

Yukarıdaki yöntemler organik takipçi kazanma konusunda etkili yöntemler olmakla birlikte en etkili yöntem karşılıklı takip yöntemidir. Bu yöntem en hızlı şekilde sonuç vermektedir. Sayfanın alanına en uygun tanınmış bir sayfa bulunur ve bu sayfada yapılan paylaşımları takibe alınır. Bu kişiler sayfayı fark edip takibe alacaklardır. Takip isteği gönderirken 50 kişilik takip sınırını geçmemek gerekir. Bu sınır aşılırsa hesap geçici olarak engellenir. Yapılacak olan takipler de belirli aralıklarla yapılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu sayfanın alanı ile aynı alandaki paylaşımları takip edenleri takip etmeye dikkat edilmelidir.

İlginizi çekebilir  İnternetiniz olmadan WhatsApp kullanabilirsiniz

Bunlar da ilginizi çekebilir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.